Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Sonbahar, Sonbahar'dır... Diğerleri Mevsimdir...

 

 

Ecz.Sevcan ERDİNÇ İÇEN

EDAK Yönetim Kurulu Üyesi

sevcan.icen@edak.org.tr

                      Merhabalar,

                Yazımın başlığını Datça Belediyesinin instagram hesabından aldım. Eşsiz bir Datça fotoğrafı ile sonbaharın gelişini müjdeleyerek paylaşılmıştı. Tüm  renklerin ahenkle dans ettiği zamandır, Sonbahar... Hem bir vedadır Yaz'a, hem de merhaba'dır yeni mevsime, Kış'a...  Sonbahar telaşlıdır biraz da, ne olduğunu anlayamadan Kış geliverir. O yüzden her anın tadını çıkarmanız gerekir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak mevsimsel meyve ve sebzelerle sağlıklı kalmanız, mevsimsel depresyonu önlemek için gün ışığından iyi yararlanmanızı öneririm. 
                Dergimizde neler var derseniz; en gizemli organımız beynimizi bu sayımızda mercek altına aldık. 65 yaşından sonra her 10 kişiden birinde görülen göz tansiyonu ve daha çok kadınların sık sık karşılaştığı idrar yolları enfeksiyonu, erkeklerde meme büyümesi diğer önemli sağlık konularımız arasında yer alıyor. Ve geldik sonbaharın keyfini çıkarmaya ama çıkaramıyorsunuz, haliniz mi yok? Sonbahar halsizliğine karşı da önerilerimiz var. Sonbahar halsizliği demişken, Kooperatifimizin Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Leman Ekselioğlu da gripten korunma ve grip aşılarına bu sayımızda değindi. Grip olmadan önlem almak, özellikle ekim, kasım aylarında aşı olmak önemli. Özellikle kronik rahatsızlıklarınız varsa  ve yaşınız 65'in üstünde ise bağışıklık sisteminiz zayıflamadan kendimizi koruma altına almalıyız.
                Hobisi olan meslektaşlarımızla yaptığımız röportajlarımızda bu sayımızda Eczacı Engin Dünyaoğulları bize konuk oldu.  Her şeyin sahtesinin çoğaldığı günümüzde, sahte makyaj malzemeleri de mikrop saçıyor. Sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı kalmak için üç beyazı hayatımızdan nasıl çıkaracağımızı da ilerleyen sayfalarımızda okuyabilirsiniz...

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz, "Hamilelikte spor" sağlık konularımız arasında yer alıyor. Hamileyken bile spor yapmanın bebeğe ve kolay doğum için anneye sayısız faydaları var. Beğeneceğinizi umduğumuz bu sayımızda yine dolu bir içerikle karşınızdayız.

Diğer sayımızda görüşene dek hoşça kalın, sevgiyle kalın...

 Görüntüleme Sayısı:  46      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.