Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   İdrar Yolu Enfeksiyonları

 

 İdarar Yolu Enfeksiyonları

 

 

 

 İdrar yolu enfeksiyonu (İYE); mikropların idrar kanalından girerek oluşturduğu bir rahatsızlıktır. En sık sebebi E.Coli adlı bakteridir. Bu bakteri önce idrar kanalı çevresinde çoğalır, sonra kanaldan içeri girip idrar kesesi duvarına ve tedavi edilmezse böbreklere kadar yerleşip iltihaba yol açabilir. Enfeksiyon sadece mesanede görülürse “sistit”, eğer enfeksiyon böbreklere ve üst idrar kanalına yayılırsa bu duruma “piyelonefrit” denilir.

 

Kimlerde daha sık görülür?

Kadınlarda idrar kanalının kısa olması, idrar kanalının kadınlık organının içerisinde olması, o bölgenin sürekli ıslak ve nemli olması, cinsel ilişki, idrar yaparken dış çevre ile temas gibi faktörler nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları kadınlarda ve kız çocuklarında daha sık görülür.

Erkeklerde genelde şüpheli cinsel ilişki sonrası üretrit ya da prostatit görülür.

 

Sistit’in belirtileri:

•Sık idrara çıkma,

•İdrara çıkarken ağrı ya da yanma hissi,

•İdrar tutmakta zorluk

•Devamlı idrar yapma hissi,

•Alt karın bölgesinde ağrı,

•İdrarda kan,

•İdrarda kötü koku,

 

Çocuklarda;

•İştahsızlık

•Ateş

•Bulantı-kusma

 

 Piyelonefrit belirtileri;

•Sistit belirtilerine ek olarak

•Yan ağrısı

•Yanlarda dolgunluk hissi

•Ateş

•Bulantı-Kusma

 

Bu şikâyetleri olan hastalar ne yapmalı?

Türkiye’de pek çok hastanın yaptığı gibi -tabii ki doğru değil- hemen bir eczaneye gidip internetten, komşulardan, kahvedeki arkadaşlarından öğrendiği tedaviyi uygulamalı. Bazı eczacılar da kendilerine güvenip gelen hastayı kaybetmemek için böyle bir tedavi uygularlar. Hatta %90 oranında da başarılı olurlar. Çünkü idrar yolu enfeksiyonları büyük oranda tedaviye olumlu cevap verir. Ancak başka bazı hastalıklarda, mesela taş düşürenlerde de aynı belirtilerin görülebileceğini unutmamak lazım. Böyle hastalarda zamanında alınmayan taşlar böbreklerin zedelenmesine yol açabilir. Onun için evvela teşhis konulmalı. Teşhis için birkaç damla idrar yeterlidir. İdrar incelendikten sonra idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan hastalar da uygun tedavi ile sağlıklarına kavuşurlar.

 

İdrar yolu Enfeksiyonu geçiren hastalar neye dikkat etmeli?

İdrar yolu enfeksiyonlarını geçirmemek için bazı şeylere dikkat etmek lazım. Büyüklerimiz hep “dikkat et üşütme” derler. Gerçekten de ayakları üşütmek, ıslatmak, damarları kasarak o bölgeye kan akışını engellediği için ayaklar sıcak tutulmalı. Ancak çok sıcak tutalım derken de genital bölgede aşırı terleme ve tahriş de idrar yolu enfeksiyonu için uygun ortam sağlayabilir. Onun için ortayı bulmak lazım. Ne kadar çok çiş yaparsak enfeksiyonlara karşı koruyucu olur. Hem akım etkisi ile mikropları atar hem de idrarın içindeki bazı enzimler mikropları doğrudan öldürür. Onun için atalarımız bazı insanlar için “yaralı parmağa bile işemez” derler. Çünkü yaraya işemek faydalıdır. İdrarı tutmak çok zararlıdır. İdrar tutuldukça genişleyen idrar yolunda hücreler arası bağlantılar kopar, mikroplar içeri daha kolay girer. Bazı kişiler “işyerimizde tuvaletler kirli, gitmek istemiyorum” deyip akşama kadar idrara gitmiyorlar. Hem idrarı aşırı tutmak hem de aşırı temizlik enfeksiyon olasılığını arttırır. Çok sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren evli kadınlarda eş tedavisi gerekebilir. Cinsel ilişkiden hemen sonra genital bölgenin yıkanması ve idrarın yapılması bir koruyucu faktördür. Genital bölgede akıntı, kaşıntı, koku gibi durumlar kadınlık yolu enfeksiyonlarının belirtisidir. Kadınlık yolu hastalıkları idrar yolu enfeksiyonu olasılığını yükseltir. İltihap varsa mutlaka kadın doğum doktoruna görünmeli. İltihap yoksa günlük ped kullanımı o bölgenin nemli kalmaması için uygulanabilir. Mikropların çoğu kişinin kendisinden bulaşır. Taharetlenirken arkadan öne değil, önden arkaya temizlik yapmaya dikkat edilmeli. İdrar yolu enfeksiyonları normalde kolayca tedavi edilebilen, tedavi edilmez ise böbrek yetmezliğine kadar gidebilen hastalıklardır. Lütfen belirtiler görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

Op.Dr.Deniz ARSLAN/Üroloji Uzmanı      

 

 Görüntüleme Sayısı:  259      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.