Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Etkinlikler

 18. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali

7-12 Kasım 2017 İzmir
 
7-12 Kasım tarihleri arasında 18. kez sinemaseverlerle buluşacak olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde, Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler belli oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Sinema Genel Müdürlüğü, Buca Belediyesi, Konak Belediyesi, Bornova Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Fransız Kültür Merkezi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde, 400’ün üzerinde film ücretsiz olarak seyredilebilecek. Filmler festivalin ana salonları olan Fransız Kültür Merkezi, Buca Belediyesi Tarık Akan Gençlik Merkezi ve Kültürpark içindeki İzmir Sanat ile öğrencilerin festivali daha kolay takip edebilmelerini sağlamak amacıyla, katılımcı üniversitelerin salonlarında izlenebilecek.
 
 
 
Martina Filjak-İstanbul Resitalleri
12 Aralık 2017 20.00 Sakıp Sabancı Müzesi the Seed, İstanbul
 
Son yılların en heyecan uyandıran isimlerinden Martina Filjak, tutkulu piyanizmi, güçlü tekniği ile hem ödülleri hem de klasik müzikseverlerin büyük beğenisini topluyor. 2009'da Cleveland Uluslararası Piyano Yarışmasında Altın Madalya kazandığı birincilik zaferinin yanı sıra Beethoven Özel Ödülü'nün de sahibi olan sanatçı, bu zaferi sonrası ABD ve uluslararası önemli salonlarda sahneye çıktı. Martina Filjak'ın ödülleri arasında Maria Canals Piyano Yarışması Birincilik Ödülü (Barcelona) ile Viotti Piyano Yarışması ve Busoni Piyano Yarışması ödülleri de bulunuyor. 
 
 
 
Retrace: Memory and Scenery
13 Ekim – 15 Aralık 2017 BERLINARTPROJECTS Berlin, Almanya
 
BERLINARTPROJECTS sonbahar sezonunu ünlü Türk fotoğraf sanatçısı Sıtkı Kösemen’in işlerinin yer aldığı Retrace: Memory and Scenery (İzler: Bellek ve Manzara) sergisiyle açıyor. Bu sergi, galerinin fotoğraf sanatıyla bağını güçlendirirken, Berlin izleyicisini kişisel anı ve manzaraları yansıtan görsel bir gezintiye çıkararak kendi yolunu çizmeye davet ediyor. Boş alanlar, duvarlardaki eskimiş gazete kupürleri, insan figürleri, işaret ve izlerle dolu ufuk çizgisi benzeri görüntüler bir çeşit déjà vu hissi yaratarak serginin çerçevesini belirliyor. Sıtkı Kösemen, İstanbul, Ortaköy’de yer alan ve daha önce gitme ihtimalimizin oldukça az olduğu, eski Musevi Lisesi’ne atıfta bulunduğu bir dizi çalışmasıyla kolektif hafızamızı uyandırarak, kültürel bir üretim olarak manzaraya dair önyargılarımızla oynuyor.
 
 
 

21. İstanbul Tiyatro Festivali
13-26 Kasım 2017 İstanbul
 
21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasım'da perdelerini açıyor! Festivalde, iki hafta boyunca, yurt dışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. İlk kez 1989 yılında gerçekleştirilen, yerli ve yabancı tiyatro, dans ve performans topluluklarının izleyiciyle buluştuğu uluslararası bir etkinlik olan İstanbul Tiyatro Festivali, 2002 yılından beri iki yılda bir Mayıs ayında düzenleniyordu. Festival bu sene yıllık seyrine geri dönüyor ve iki hafta boyunca ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumları izleyiciler ile buluşturuyor. 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde 19 tiyatro dans ve performans topluluğunun 55 gösterinin yanı sıra yan etkinlikler programında bulunan okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilerek.
 
 
 
Yasmin Levy 
23 Aralık 2017 Zorlu PSM Ana Tiyatro, İstanbul 
 
Ladino müziğinin başarılı ismi Yasmin Levy, 6 yaşındayken piyano çalmaya başladı. 2002 yılında 21 yaşındayken uluslararası bir platformda seyircilerin karşısına ilk defa çıkan sanatçı, 2004 yılında ilk albümü “Romance & Yasmin”i piyasaya çıkardı. Manisalı bir Sefarad olan ve kendisini bu müziği yaşatmaya adayan bir babanın kızı olan Yasmin Levy, bu durumu kendi müziğine de yansıttı. Latin ve Sefarad müziğinden, İspanyol Flamenko’suna, Arjantin tangosundan Portekiz fadosuna pek çok müzik kültürünü kendi müzik tarzında başarıyla uygulayan sanatçı, müzikal uzlaşma sağlamaktan gurur duyduğunu da ekliyor. Türk yaylı çalgılarının ezgilerini de ihmal etmeyen Yasmin Levy, etkileyici sesiyle yorumladığı şarkılarıyla dinleyicilerine bambaşka bir müzik zevki tattırıyor.
 
 
 
 
 
 
 
Arkas Koleksiyonu'ndan Su Manzaraları 
20 Eylül 2017 - 29 Aralık 2017 Arkas Sanat Merkezi, İzmir
 
Arkas Sanat Merkezi Su Manzaraları seçkisi, Batı resim geleneğinin önemli bir bölümünü oluşturan peyzaj resmine ışık tutuyor. 19. yüzyılın ilk yarısında başlayıp 20. Yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan döneme ait eserlerden oluşan bu seçki, Avrupa peyzaj resminin önemli temsilcilerini tek çatı altında topluyor. Büyük bir kısmı ilk kez sergilenen ve tamamı Arkas Koleksiyonu'na ait olan 90 eser, 150 senelik tarihe tanıklık etme fırsatı sunarken, Paris'in sanatın başkenti olduğu dönemlerdeki hareketliliğini de gözler önüne seriyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu - Kuğu Gölü
22-23 Aralık 2017 21.00 Türker İnanoğlu Maslak Show Center, İstanbul
24 Aralık 2017 15.00 Türker İnanoğlu Maslak Show Center, İstanbul
 
 
TİM Show Center’da ilk kez sahne aldıkları 2015 yılında büyük beğeni toplayan Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu, 22-23-24 Aralık tarihlerinde P.I. Çaykovski’nin ölümsüz eseri Kuğu Gölü ile yeniden İstanbul seyircisinin karşısında olacak. Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu, klasik baleye getirdiği yenilikler, kullanılan olağandışı bale formları, farklı dans teknikleri ve zengin repertuarıyla kısa zamanda dünyanın en çok tanınan bale gruplarından biri haline geldi. Romeo ve Jülyet, Don Kişot, Sindirella, Fındıkkıran, Spartaküs, Kamelyalı Kadın, Uyuyan Güzel gibi 20’den fazla dünyaca ünlü eseri başarıyla sahneleyen topluluk “Balenin Mücevherleri” olarak kabul ediliyor. P.I. Çaykovski’nin ölümsüz eseri Kuğu Gölü temsilinde ise, Bolşoy Balesi’nin gözde dansçılarından Diana Kosyreva baş balerin olarak TİM Sahnesi’nde yerini alacak.
 
 
 
 
David Helfgott
15 Kasım 2017 20.30 Zorlu PSM - Ana Tiyatro, İstanbul
18 Kasım 2017 20.30 Congresium Ankara
 
“Shine” filminin efsanevi piyanisti David Helfgott, Rachmaninoff için geri geliyor Rachmaninoff’un 3. Konçertosu’nu çalabilmek için aklını feda edebilecek bir adanmışlık kimde olabilir? Hayatını anlatan Shine filminde yaşama olan sımsıkı bağını gördüğümüz, kendisini canlandıran Geoffrey Rush’a Oscar ödülü kazandıran David Helfgott, 12 yıl psikolojik tedavi görmesine sebep olan Rachmaninoff’un 3. Piyano Konçertosu’nu çalmak üzere, Piu Entertainment organizasyonu ile İstanbul ve Ankara’ya geliyor. Dünyanın en önemli piyanistlerinden biri kabul edilen David Helfgott’un parmakları notalar bir denizmişçesine müziğin içine dalarken, kendisine genç yaşına rağmen büyük başarılar elde etmiş, Limelight' ın "30 Yaştan Küçük 30 Muhteşem Müzisyen" listesinde kendine yer bulan Vietnam asıllı Avustralyalı piyanist Hoang Pham eşlik edecek.
 
 
 
 
 
 
 
7. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri
25 Eylül - 25 Aralık 2017 Ege Ünv. Atatürk Kültür Merkezi, İzmir
 
Ege Üniversitesi 7. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, “İpek Yolu sanatçılarını Ege'de buluşturuyoruz” temasıyla sanatseverlerle buluşuyor. EgeArt Uluslararası Sanat Günleri, 150 ayrı sanat ekinliği ile Egelileri sanata doyuracak. 
 
 
 
 
 
 
Ceylan Ertem: Sezen Aksu Tribute
1 Aralık 2017 21.00 Ooze Venue, İzmir
6 Aralık 2017 21.00 Jolly Joker Ankara
23 Aralık 2017 20.00 IF Performance Hall Beşiktaş, İstanbul                  
27 Aralık 2017 21.00 Hayal Kahvesi Kocaeli
 
Ceylan Ertem, uzun aradan sonra bir kez daha "Sezen Aksu Tribute" ile sevenleriyle buluşuyor. Sezen Aksu, pop şarkıcısı, şarkı yazarı, prodüktör... 10 single ve 27 albüm yayınladı, 30 yıllık meslek yaşamında 200’den fazla ödüle layık görüldü, albümleri otuz yılda 20 milyon satan şarkıları yüzü aşkın farklı yorumcu tarafından seslendirildi, 400’ü aşkın esere imza attı, 20’den fazla ülkede 1500’ün üzerinde konser verdi. Onno Tunç, Atilla Özdemiroğlu, Aysel Gürel, Arto Tunç... Hepsi bu şarkılarda... 

 

 Görüntüleme Sayısı:  275      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.