Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Vietnam

  Vietnam 

 

 

 Güney Asya’nın çeşitli kültürlerini aynı çatı altında toplayan Vietnam'da kırsal kesim ile şehir hayatı arasında keskin farklılıklar bulunuyor. Coğrafi güzellikleri ve doğal yaşamı ile ün yapan ülke, eşsiz plajları, pirinç teraslarıyla da biliniyor. Şimdilerde yaklaşık 100 milyon kişinin yaşadığı Vietnam, 3500 kilometrelik bir sahil hattı ile Büyük Okyanus’a açılıyor.

 

 

                                     

 

Vietnam... Resmi adıyla Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, son derece egzotik kültürü ve ilgi çekici coğrafyasıyla kalbimizdeki kalıcı yerini korumaya devam eden bir ülke. Bitki örtüsündeki renklerin dansıyla, kıyılarında ve binlerce adasında eşsiz ve ıssız plajlarıyla, sınırlı kara parçasında sahip olduğu zıt kültürleri ve bölgeye has zengin mutfağıyla Batı’nın aynılığından yorulan herkes için olağanüstü bir seyahat deneyimi sunuyor. Doğasıyla gözleri büyüleyen yüksek dağlardan, ışıl ışıl pirinç teraslarına, farklı bir dünyadaymışsınız hissi yaratan körfezlerden, Mekong Nehri üzerinde yüzen pazarlarına ya da aynı nehrin üzerinde doğdukları yaşamlarına devam eden bu alt kültürlerin minimal hayatlarına kadar her şeyi tecrübe etmek mümkün bu uzak-doğu ülkesinde. Sözü çok uzatmadan, bizlerce gösterdiği büyük cesaret ile edindiği kalıcı başarı ve bağımsızlık öyküsüyle bilinen, Asya’nın en güneydoğusunda yer alan bu farklı dünyaya unutulmayacak bir yolculuk için hazırlanın…

Rakamlarla “Viet-Nam”

329 bin kilometrekare ile Türkiye’nin neredeyse yarısı kadar alana dağılan yüzde 94 okur-yazar oranına sahip yaklaşık 95 milyon resmi nüfusuyla, trafik lambası olmayan kavşaklarında bir nehir gibi akan 18 milyon motosikletiyle, yıllık 230 milyon litreden fazla tüketilen balık sosu ve yıllık 35 milyon pirinç üretimine sahip bir ülke Vietnam. Vietnam Savaşı ya da Vietnamlılarca Amerikan Savaşı, bugünkü Laos, Kamboçya ve Vietnam topraklarında komünistler (Çin ve Sovyetler Birliği) tarafından desteklenen Kuzey Vietnam ve anti-komünistler (ABD, Güney Kore, Avustralya ve Tayland) tarafından desteklenen Güney Vietnam arasında yaşandı. 1955 yılında başlayan ve 20 yıl süren bu savaşta yaklaşık 4,5 milyon insan hayatını kaybetti. Bugün itibari ile aktif komünist parti üyesi iki milyon üzerinde olan ülkede, kanlı savaşta topraklarına bırakılan 15 milyon tonaj bombanın izlerini uzun yıllar sonra bile görmek mümkün.

Bambaşka bir dünya, Ejderhalar Körfezi

Bu adaların yoğunlukta bulunduğu, dünyaca ünlü Ha Long Bay – Ejderhalar Körfezi, ülkenin en ünlü sembollerinden biri olarak biliniyor. Körfez, ülkenin kuzeybatısında yer alıyor ve yaklaşık 2000 irili ufaklı adaya ev sahipliği yapıyor. Körfezde konaklamanızı yapacağınız ufak bir gemide sabahın ilk ışıklarıyla isminin neden ejderhalara ithaf edildiğini kolayca anlayacaksınız. Dünya dışı doğaya sahip, gökyüzünden düştüğü varsayılan adacıklardan oluşan Ejderhalar Körfezi, 1994 yılında Dünya Mirasları listesinde yerini aldı. Gün içinde kanoya atlayıp gemilerin ulaşım sağlayamadığı mağaralardan geçerek kireçtaşından oluşmuş yüksek duvarlarla çevrili gölleri ziyaret etmeyi unutmayın. Bu görkemli manzaralarda uyanmak için tavsiyemiz başkent Hanoi’den birkaç gece gemide konaklamalı bir tur rezerve etmeniz. Zira kendi imkânlarınızla ulaşım sağlayabileceğiniz körfez kıyısındaki aynı isimli kasabadan da alternatif tur seçeneklerini bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Şaleleri ve yeşil doğasıyla Dalat

Vietnam’ın alternatif portresine rastlayacağınız, Fransız Alplerine benzer dağların üzerine kurulmuş bu küçük şehir, ülkenin güney merkezinde yer alıyor. Bir Viet stili scooter kiralayarak çevredeki güzellikleri görmek için yola koyulun. Yükseltili bir coğrafyaya sahip Dalat’da, şehrin çevresine dağılmış, doğanın melodisi ile su sesinin birleştiği şelaleleri ziyaret edebilirsiniz. Yerliler için de tarımsal olarak büyük gelir sağlayan, kimisi park olarak kullanıma açık olan ve turistlerce sıkça ziyaret edilen irili ufaklı çiçek bahçelerinden birini listenize eklemeyi unutmayın. Bizim favorimiz Anh Quynh Orkide Bahçesi.

 

Asya'nın zengin ve şaşırtıcı mutfağı

Vietnam bizleri, doğasıyla ve kültürüyle olduğu kadar yerel lezzetleriyle de büyüleyen bir destinasyon. Tabii ki pek çok Asya mutfağı gibi Vietnam mutfağından konuşunca pirinçten bahsetmemek olmaz. Pirinç neredeyse her yemekte karşımıza çıksa da en çok pilav olarak tüketiliyor. Pilavın yanındaysa bol miktarda deniz mahsulü, egzotik meyveler, çeşitli otlar ve yoğun olarak sebze var. Tüm bunları denemeden önce çorbayla başlıyorsunuz. Günün her vaktinde sofrada çorbayı görmek mümkün Vietnam'da. Et suyu, pirinç şehriyesi, soya filizi, çeşitli yeşillikler ve et parçalarından yapılan Pho çorbası ise mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.  Vietnam birasını fazla kaçıranlar için sabah güne daha iyi başlamak isteyenlere özellikle tavsiye ediliyor. Elbette sokak yemekleri de bir kültürün en önemli özelliklerinden. Hemen hemen her sokak başında yerel lezzetler sunan, tabure ve masalarda hizmet veren, menülerinde ise genel olarak üç ya da dört çeşit seçenek barındıran mini-restoranlar ile karşılaşmanız çok olası. Bu ufak lezzet destinasyonları, özellikle Hanoi'de, sokağın gerçek tadını hem şehrin sakinlerine hem de turistlere yaşatıyor.

                                

Yeni başkent Hanoi

Savaş öncesi Vietnam’ın başkenti Saygon idi. Ancak kuzeyin uzun yıllar süren ve büyük kayıplar verdiği, Ho Chi Minh’in öncülük ettiği savaş büyük bir azimle kazanıldı. Sonuç olarak yeni başkent, kuzeyin sevilen şehri Hanoi yapıldı ve yatırımlar buraya yönlendirildi. Hatta savaş döneminde Amerikan ideolojisini destekleyen tarafın merkezi Saygon’un ismi, savaşın son yıllarında hayatını kaybeden liderin anısına Ho Chi Minh Kenti olarak değiştirildi. Başkentte öğrencilerin derslerini başarıyla tamamlamak için dua etmeye gittiği, yaklaşık 1100 yıl önce inşa edilen ve Konfüçyüs’e adanan Edebiyat Tapınağı ise kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Halen nüfus ve sanayi bakımından eski başkente kıyasla küçük kalan Hanoi, antik Pagoda tapınaklara, tarihin eskittiği labirent gibi sokaklara ve dünyanın en ucuz birasını servis eden Vietnam usulü ufak taburelerde oturduğunuz barlara ev sahipliği yapıyor. (2014 yılında bir bardak bira için 35 kuruş ödemeniz yeterliydi.)

 

Adnan Yaman

 Görüntüleme Sayısı:  263      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.