Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Tatilde Nereye Gidiyoruz?

 

Tatil Programınızı Yaptınız Mı?

 

 
Gezgin misiniz kaşif mi? Tatil deyince sadece güneşlenmek mi geliyor aklınıza? Birkaç gün dinlenmek için yaptığınız tatilden yorgun mu dönüyorsunuz? Belki bütçenizi hesaplayıp tatil masrafları yüzünden bu yıl izninizi evde geçirmeyi düşünüyorsunuz. Uygun ulaşım biletinden konaklamaya, bavul hazırlamadan telefon uygulamalarına kadar tatilde işinizi kolaylaştıracak bazı önerilerimiz olacak. 
 
 
 
Bütün yıl kasvetli havayla geçen günlerini tatil hayalleriyle renklendirenlerin beklediği mevsim geldi çattı. Belki ufak bir hafta sonu kaçamağı, belki de biraz daha uzun bir tatil var aklınızda. Ancak geçmiş deneyimleriniz size tatilin biraz da yorgunluk olduğunu anımsatıyor da olabilir. Gelin birlikte bir tatil programı yapalım. Neler hayatınızı kurtaracak, neler üzerinizden yük alacak hepsini adım adım izleyelim. Kağıt kaleminiz hazırsa önce plan yaparak başlıyoruz. Nasıl bir tatil düşünüyorsunuz ilk madde olarak bunu yazabilirsiniz. Amacınız dinlenmek mi, yeni bir yer keşfetmek mi, yoksa bugüne kadar hiç denemediğiniz aktivitelerle dolu bir tatil mi? Ardından kaç kişilik ve ne kadar sürecek bir tatil planı olduğunu netleştirip rotamızı belirliyoruz. Yurtiçi mi, yurt dışı mı istersiniz? Bunları da listeye ekliyoruz. Ve bütçe... Yol, konaklama, belki pasaport ve vize için harcayacağınız miktar sizi zor durumda bırakacak mı? Çıkacağınız yolculuk, varacağınız durak, geçireceğiniz günler, yeni deneyimler, unutulmaz anılar... Ekonomik tatil, telefon uygulamaları, belki yarı fiyatına düşecek yol masrafları, beslenme önerileri ve daha birçok konuyu bu yazıda bulacaksınız. Yol müzikleriniz de hazırsa başlıyoruz.
 
Nasıl bir tatil hayal ediyorsunuz?
 
 
 
Tatil deyince aklınıza ne geliyor? Kış boyunca denize girme hayali mi kurdunuz, yoksa tatile çıkarsam bol bol uyurum mu dediniz? Gelin bu yıl tatil planınıza beklentinizi düşünerek başlayın. Örneğin bütün gün uyumak ve gece geç saatlere kadar farklı bir yere gitmeseniz bile yapacağınız aktivitelerden uzaklaşarak tatilin her dakikasının tadını çıkarın. Artık seyahat acentaları da macera tatili kapsamında çeşitli turlar düzenliyor. Belki onlara katılır belki de bireysel macera tatilinizi yaparsınız. Seçenekler arasında neler yok ki? Amazon Nehri'nde tekne gezisi, Nikaragua'da volkan sörfü, Queenstown’da gökyüzü dalışı, Makao Kulesi'nden bungee jumping bunlardan birkaçı. Bunlar çılgınlık gibi geliyorsa daha sakin programlar da yapabilirsiniz. Örneğin bisikletinizi alıp yurtiçi ve yurt dışı rotalarla kilometrelerce yol yapabilirsiniz. Hem tatil nedeniyle spordan da uzaklaşmamış olursunuz. Daha sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız da bol keşifli, bol fotoğraflı bir seyahat rotası çizebilirsiniz.

 
 
Uçakla yolculuk yapacaklar için
 
 
 
Rotamız belli olduğuna göre ulaşımla ilgili araştırmalara başlayalım. Uçakla seyahat edecekseniz ilk iş uygun fiyata bilet bulmak... Havayolu firmalarının internet sitelerinden uçak biletlerine bakıp indirim olduğunu görseniz bile hemen almayın. Örneğin Skyscanner, Momondo, Expedia gibi uygulamalardan tüm firmaların fiyat  karşılaştırmalarını görüp öyle karar verebilirsiniz. Gideceğiniz yere hangi havayolu firmasının ne sıklıkla sefer düzenlediğini öğrenmenizde de fayda var. Önce kalitesinden ve hizmetinden memnun olduğunuz firmaya ardından diğer firmaların imkanlarına ve fiyatlarına da göz atın. Hem havayolu firmalarının hem de uçak arama motorlarının puan biriktirme ve dönem kampanyalarını takip etmeyi unutmayın. Belki bu tatilde değil ama bundan sonraki seyahat planlarınız için bunları takip ederek uçak biletinizi indirimli alabilirsiniz. Kampanya ve promosyonlardan haberdar olmak istiyorsanız havayollarının sosyal medya hesaplarını takip edebilir, mail bültenlerine kayıt olabilir ya da internet sitelerini inceleyebilirsiniz. Bazı günlerde ve saatlerde uçak biletlerinin daha pahalı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle diğer uçuş saatlerini de kontrol etmekte fayda var. Sabahın çok erken saatlerinde ya da gece çok geç saatlerdeki uçuşlar genelde diğer saatlere oranla daha ucuz oluyor. Bir yere yetişme telaşınız yoksa uçuş saatlerine göre fiyatları değerlendirin. 
 
 
 
 
Doğru zamanda doğru yerden bilet almak 
 
 
 
 
Hesaplı seyahat etmenin en iyi yollarından biri de biraz yorucu olsa da aktarmalı uçuşlar. Gideceğiniz yere iki farklı uçakla gitmek bazen yarı fiyatına kadar düşen bilet anlamına gelebilir. Direkt ve aktarmalı uçuşlarda gidiş dönüş bilet fiyatlarına baktıktan sonra sadece gidiş ve dönüş için ayrı ayrı fiyatları da inceleyin. Belki böyle daha uygun bir bilet bulabilirsiniz. Belki farklı havayolu firmalarını kullanarak daha uygun bir fiyata gideceksiniz ya da döneceksiniz. Sürekli seyahat edenlerin çok erken ya da çok geç diyebileceğimiz yöntemi de uygun fiyata uçak bileti alma konusunda işe yarıyor. Eğer belirli bir tarihte bir yerde olma zorunluluğunuz yoksa biletlerinizi bir ay kadar önceden almak size yüzde 30'a yakın avantaj sağlar. Aynı durum uçuştan önceki anlarda da geçerli. Tam doluluk oranına ulaşmayan firmalar, genelde bilet fiyatlarında indirim uyguluyor. Yani şanslıysanız son dakika fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. Ve uçuş milleri... Hemen hemen herkesin kullandığı kredi kartları tatil döneminde size güzel bir indirim imkanı yaratabilir. Bankaların dönem dönem uyguladığı mil kampanyaları ya da puan uygulamaları uçak biletinizi alırken büyük oranda indirim sağlayabilir. Doğru zamanda doğru yerden bilet almak uygun fiyata yolculuğun en basit yolu olduğunu tüm seyahat planlarınızdan anımsayın. Aklınızda tatil planı ya da bir rota olmasa bile kampanyaları takip etmenizde ve uygun bilet bulduğunuzda kaçırmamanızda fayda var. 
 
 
 
Yurt dışına mı çıkıyorsunuz?
 
 
 
 
 
Yurt dışına gitmeye karar verdiyseniz belki seyahat planının en zor kısmına geldi sıra. Pasaport işlemleri... Yurt dışına çıkışlarda mutlaka edinmeniz gereken pasaportlar yeşil, bordo, siyah ve gri pasaport olarak dörde ayrılıyor. Yeşil, siyah, gri pasaport için bir devlet kurumuyla bağlantılı olmanız veya anne-babanızdan birinin bağlantılı olması gerekir. Yeşil ve gri pasaportunuz varsa birçok ülkeye vizesiz gidebilirsiniz. Ancak bordo pasaport vizeyla uğraşmanız anlamına geliyor. Pasaportunuzu en yakın ilçe emniyet müdürlüklerinden alabiliyorsunuz. Tabii öncesinde e-pasaport sitesinden başvuruda bulunmanız, sıra almanız ve pasaport harç bedeli ile defter bedeli ödemeniz gerekiyor. Yeşil ve gri pasaport sahipleri ise harç ücreti ödemiyor, sadece defter ücreti ödüyor. Bankaya ödemeyi yaptıktan sonra dekontları ve üzerindeki imzaları kontrol etmeyi unutmayın. Islak imzanın yanında “tahsil edilmiştir” kaşesi olmayan dekontları emniyet kabul etmeyebilir. Pasaport alırken gerekli evraklara gelecek olursak... Öğrenciler yurt dışına eğitim amaçlı gittiklerini belgeledikleri takdirde defter bedeli alınıyor ama harç bedeli alınmıyor. Bunun için okulun öğrenci işlerinden harçsız pasaport dilekçesini doldurmak ve vergi dairesinden onay almak gerekiyor. Vergi dairesinden alınan onay sonrasında diğer evrakları da tamamlayıp bankaya ücretini ödüyorsunuz. Diplomatik pasaport sahibi iseniz hiçbir şey ödemeden pasaport sahibi olabiliyorsunuz. Ödediğiniz harç bedeline göre 1-2-5-10 yıl gibi sürelerde geçerli olacak pasaportunuz en geç iki hafta içinde elinizde oluyor. 
 
 
Pasaport için gerekli evraklar;
Nüfus cüzdanı aslı
Eğer varsa önceki pasaportunuz
Son altı ay içinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf
Defter ücreti dekontları (Yeşil-Gri-Bordo pasaport sahipleri )
Harç ücreti dekontları (Sadece Bordo pasaport sahipleri)
Çalışılan kurumun yetkili amiri tarafından onaylı matbu talep formu veya mühürlü belge aslı (Sadece Yeşil pasaport sahipleri)
 
 
 
Vize işlemleri
Pasaport işini halletseniz de hala yurt dışına çıkmaya hazır olmayabilirsiniz. Önünüzde bir de vize engeli var. Vize alma yöntemleri hemen hemen her yerde aynı olmakla birlikte evraklar ve vize ücretleri gideceğiniz ülkeye göre farklılık gösterebilir. Gideceğiniz ülkenin vize isteyip istemediğini, pasaport çeşitlerine göre hangi tür vize gerekli olduğunu www.mfa.gov.tr adresinden kontrol edebilirsiniz. Vize çeşitlerine gelecek olursak... Sınırdan geçince otel ve uçak bileti rezervasyonlarını göstererek pasaportunuza bir ücret karşılığında işlenen kapı vizesi, internet ortamından edinebileceğiniz e-vize ve bazı vize istemeyen ama en fazla 30 gün kalabileceğiniz ülkelerde kullanabileceğiniz seyahat kartının gideceğiniz ülkelere göre geçerliliğini kontrol etmelisiniz. Gideceğiniz ülkenin görevlendirdiği aracı kurum veya konsolosluğa gerekli evrakları teslim ederek vize başvurunuzu yapabilirsiniz.
 
 
 
Otel kaç yıldızlı olsun?
 
 
 
Rotamızı çizdik. Biletlerimizi aldık. Peki nerede kalacağız? Kaç yıldızlı otel hayal ettiğimiz konforu sağlar? Bütçemize uygun otel bulmak için nasıl bir yöntem uygulayacağız? Şimdi konaklama konusunda tüm sorularımıza cevap bulalım. Öncelikle kalacağınız otel isteklerinizi karşılayabilmesi oldukça önemli. İnternet, oda servisi, belki sauna, balkon, otopark gibi ihtiyaç duyacağınız hizmetler olup olmadığını mutlaka öğrenin. Bireysel seyahatlerinizde tatil amacınıza göre kültürel, sosyal ve eğlence gibi konularda öne çıkan otelleri de araştırabilirsiniz. Farklı sitelerden kalmak istediğiniz otel hakkında misafir yorumlarını incelemek de size daha gerçekçi bir fikir verebilir. Hayat kurtarıcı internet siteleri burada da karşımıza çıkıyor. booking.com, hotels.com ve trivago.com gibi sitelerden otelleri, odaları ve fiyatları karşılaştırma şansınız var. Esnek bir seyahat planınız varsa otellerin farklı günlerdeki fiyatlarını da incelemelisiniz. Konaklamanıza kahvaltı dahil fiyatlarını kahvaltısız seçeneklerle de karşılaştırın. Belki bulunduğunuz şehri keşfederken oraya özgü bir kahvaltı tercih edebilirsiniz. Otel seçimleriniz hizmet şekline de dikkat etmelisiniz. Yani “apartment” veya “hostel” tarzı belki hayal ettiğiniz bir konaklama değildir. Hosteller yurt mantığında, ranzaları olan konaklama yerleri olarak biliniyor ve fiyatları daha uygun. Kriterinizi belirledikten sonra oteller arasında seçim yaparken bulunduğu konumu da dikkate alın. Gezip görmek istediğiniz yerlerden uzakta konaklamayı ve tatili yollarda geçirmeyi istemezsiniz sanırım. Ancak isteğiniz biraz sessizlik bolca huzur ise şehrin gürültüsünden uzak doğayla iç içe otelleri seçebilirsiniz. Eğer yolculuğa evcil hayvanınızla çıkacaksanız konaklayacağınız otelin buna uygun olup olmadığını mutlaka öğrenin. 
 
 

Ev rahatlığı arayanlar için butik oteller
Yıldızlı otelleri bir kenara bırakıp belki butik otelleri de denemelisiniz. Kendine özgü tarzı ve samimi bir işletme anlayışına sahip butik oteller yurt dışında “Design Hotels” veya “Lifestyle Hotels” olarak da adlandırılıyor. Peki neden butik otel tercih etmelisiniz? Müşteri yerine misafir anlayışı ile hizmet sunulan butik otellerde ev rahatlığını bulabilirsiniz. Butik oteller genellikle sahibi tarafından işletiliyor ve tasarım-dekorasyon olarak daha konforlu bir konaklama imkanı sunuyor. Genellikle belli bir konsept üzerine dizayn edildiği için sofistike ve mistik bir hava yaratıyor. Butik oteller, misafirlerine genellikle organik ve sağlıklı ürünler sunuyor. Hatta bazen ev yapımı reçel, peynir ve ekmekler, bahçeden toplanan meyve ve sebzelerin sunulduğunu görebilirsiniz. Kalabalıktan uzak, samimi ve rahat bir konaklama hayal ediyorsanız butik otelleri tercih edebilirsiniz. Yurt dışında bedava konaklama imkanından haberiniz var mı? Couchsurfing denilen sistemle misafir olarak başkasının evinde kalabiliyor ya da kendi evinizde sisteme üye olan birilerini misafir edebiliyorsunuz. Herhangi bir para ödemeden uygulanan Couchsurfing sistemi özellikle gezginler arasında bir bağlantı kurmak için kullanılıyor. Sistemin işleyiş tarzı da oldukça basit. Üye oluyorsunuz, ardından bulunduğunuz şehre gelecek insanlar size mesajla ulaşıyor ve evinizde kalma talebinde bulunuyor. Aynı şekilde siz de gittiğiniz şehirden birilerine ulaşıp o şehirde yaşayan Couchsurfing üyelerinden konaklama talebinde bulunuyorsunuz. Sistemden daha önce bu uygulamayla misafir olmuş ya da evinde konaklama imkanı sunmuş kişiler hakkında yorumları da okuyabiliyorsunuz. 
 
 
 
Bavul hazırlamaya başlayalım
 
 
 
 
Artık çantaları hazırlamaya başlayabiliriz. Taşıyacağınız bavulun boyunu dikkatli seçmekle başlayın. Uzun süreli tatil planlamıyorsanız kabin boy işinize yarayacaktır. Böylece kendinizi gereksiz yüklerden de arındırmış olursunuz. Koca koca çantalarla oradan oraya gezmek, hiç kullanılmayacak şeylerle çantayı doldurmak, dönüşte aldıklarınızla birlikte çantayı kapatmakta zorlanmak ve uçakta kilo sınırını aşmak... Hepsi geride kalacak önerilerimize gelirsek... Önce bir liste hazırlıyoruz. İhtiyacınız olanlar ve yanınızda götürmek istedikleriniz çanta hazırlarken bazen karışabilir. Listemiz burada devreye girecek. Gideceğiniz yerin hava durumunu tahmin etmek yerine sıcaklık derecesini ve yağmur ihtimalini öğrenerek kıyafet seçimi yapın. Belki bir şemsiyeye bile ihtiyacınız olabilir. Yanınıza alacağınız kıyafetler belli olduysa bavulu yerleştirmeye başlayalım. Ağır kıyafetler ve kalın kumaşlı parçalar en alta gelecek şekilde yerleştirin. Konaklayacağınız yerin size havlu sağlayıp sağlamayacağını öğrenip çantada ona göre yer açın. Kıyafetleri gruplar haline yerleştirmek, yani tişörtleri tişörtlerle, pantolonları pantolonlarla bir arada tutmak da aradığınızı bulmada ve bavulu boşaltmada size büyük kolaylık sağlar. Ayrıca kıyafetleri bavulunuza sararak koyarsanız katlamaya oranla daha az yer kaplar. Ve iç çamaşırları... Üç gün kalmayı düşünüyorsanız siz beş gün kalacak gibi düşünün iç çamaşırı hesabını. Tabii pijamaları da unutmayın. 
 
 
 
Kozmetik ürünlerinin küçük boy olanlarını tercih edin
Varsa kullandığınız ilaçlar ve ağrı kesici gibi yanınızda olması gereken ilaçlara mutlaka çantada yer açın. Her şeyi yerleştirdikten sonra en üste ayakkabıları koyun. Çantanızı ayakkabılarla doldurmak yerine iki haftalık tatil için üç çift ayakkabının işinizi göreceğini düşünün. Her kıyafete ayrı ayakkabı değil, tatil planınıza uygun 2-3 ayakkabı koyun bavulunuza. Yaz tatili de olsa ayakkabıların içine 2-3 çift çorap koymayı da unutmayın. Hem yer tasarrufu da sağlarsınız. Yanınıza almayı düşündüğünüz kozmetik ürünlerin küçük boyutta olması da size yer açısından avantaj sağlar. Ayrıca vücut losyonu, duş jeli ve şampuan gibi sıvı ürünlerin kapağının altına streç film koyarak kapatır ve kilitli torbaya koyarsanız çantanızı açınca bir sürprizle karşılaşmazsınız. Hepsi bir arada çok yer kaplarsa kozmetik ürünlerini bavulunuzun küçük gözlerine yerleştirin. Pijama, havlu, ceket gibi hemen bulmak isteyeceğiniz bazı parçaları da en üste koyduktan sonra çantayı kapatabiliriz. Ve son olarak eğer uçak yolculuğu yapacaksanız bavulunuzun kontrol için açılabileceğini unutmayın.  
 
 
 
Kabin bagajında ağırlık sınırı sekiz kilo
Uçakla yolculuk edecekseniz bazı detaylara da ihtiyacınız olacak. Seçtiğiniz havayolu şirketine göre uçaklarda yolcu başına bir valiz için tanınan yük hakkı 15-25 kilo arasında değişiyor ve 32 kiloyu aşan bavullar uçağa kabul edilmiyor. Ayrıca bavulunuza adınızı, soyadınızı ve iletişim bilgilerinizi eklerseniz olası bir sorunun da önüne geçmiş olursunuz. Uçak seyahatleriyle ilgili bir diğer önemli nokta da bavulunuzda taşıma hakkınız olan malzemeler. Hem yurtiçi hem de yurt dışı uçuşlarda likit konusunda bazı kurallar olduğu için havayolu firmanızdan bilgi almayı ihmal etmeyin. Örneğin parfüm, deodorant, lens suları, krem, şampuan ve losyonlar yalnızca kapları 100 mililitreden küçükse uçağa kabul ediliyor. Gelelim kabin bagajına... Gerekli ve değerli eşyalarınızı, paranızı, pasaport, ehliyet, kredi kartı gibi belgelerinizi, fotoğraf makinenizi, not defteri ve kaleminizi, önemli adres ve numaraları bu çantaya yerleştirip kaybolma stresi yaşamadan rahatça yolculuk yapabilirsiniz. Kabin bagajı ağırlık sınırı sekiz kilo olduğu için gereksiz şeylerle çantanızı doldurmayın, atmak zorunda kalabilirsiniz. El bagajınızda saç maşası, törpü, bıçak gibi kesici/delici aletler kabul edilmiyor. Bunları koymayı düşünüyorsanız şimdiden yer açtınız bile. 
 
Seyahate çıkmadan önce yanınızda götürecekleriniz, ne kadar süre, ne zaman ve nerede kalacağınıza göre değişir. Ancak çantada mutlaka olması gereken bazı şeyler var. Kimlik, ehliyet, kredi ve banka kartları, otobüs/uçak biletleri, adres, telefon listesi, kıyafetler, mevsime uygun ayakkabı, terlik, iç çamaşırı, çorap, eşofman, gecelik/pijama, şapka, diş fırçası, diş macunu, deodorant, parfüm, şampuan, duş jeli, duş lifi, kremler, saç spreyi, traş/epilasyon malzemeleri, ıslak mendil, tırnak makası, cımbız, tarak/fırça, makyaj malzemeleri, havlu, ilaçlar, güneş gözlüğü, yara bandı, fotoğraf makinesi, telefon/fotoğraf makinesi şarj cihazı, kitap, dergi, ajanda, kalem, yedek batarya/pil, yurt dışına çıkıyorsanız priz çeviricileri ve pasaport. Yaz tatili için şort, mayo/bikini, güneş kremi, plaj havlusu, sivrisinek kovucu, serin akşamlar için hırka. 
 
 
 
Çocuklarla tatil
 
 
 
 
Çocuklarla seyahat etmek ve tatil yapmak sizin hiç dinlenmediğiniz, aksine daha yorgun hissettiğiniz bir ana dönüşebilir. Her çocuğun birbirinden farklı olduğunu düşünürsek tek bir formülle daha rahat bir yolculuk ve tatil imkanı yaratmak mümkün olmasa da bazı ufak detaylarla sorun yaratan şeyleri azaltabiliriz. Örneğin uykusu gelen her çocuk -özellikle bebekler- biraz huysuzlaşır. Uyumaya direnir, hiçbir şeyden keyif almaz, hatta sürekli ağlayabilir. Bu durumu engellemek için öncelikle çocuğunuzun düzenli uyku saatinde yolculuk yapmanızı önerebiliriz. Hem düzeni bozulmaz hem de uyanık kaldığı saatler onun için sıkıntılı geçmez. Yola çıkmadan önce çocuğunuzu kucağınızda taşımak ya da oturmasını istemek yerine biraz yürümesine, etrafı gezmesine izin vermelisiniz. Tabii siz de yanında olmalısınız. Fiziksel aktiviteler yapan çocuklar yorgun hissedeceği için uyku ihtiyacı artacaktır.  Özellikle çocuk oyun alanları her çocuk için masal gibi bir ortam sunuyor. Bırakın özgürce oynasınlar. Yola çıktığınızda çocuğunuzun karnının aç olmamasına da özen gösterin. Uyanık olduğu süre boyunca etrafındaki şeylere ilgisi azalacağı için yanınızda mutlaka çocuğunuzun sevdiği sağlıklı atıştırmalıklardan, su, oyuncak, masal ve boyama kitapları da taşıyın. Özellikle yeni ve değişik oyuncaklar her zaman kurtarıcıdır. Ebeveyn olmak yaratıcılığı geliştiriyor. Yolculuk boyunca farklı bir ortamda olduğu için huysuzlaşan çocuğunuza belki biraz şarkı mırıldanmanız bile iyi hissettirebilir. Ayrıca uçak yolculuklarında kalkış ve inişlerde kulak basıncını dengelemek için çocuklara yutkunma hareketi yaptırmanızda fayda var. Emzik, anne sütü, mama, şeker, atıştırmalıklar da yardımcı olacak şeylerden. Yolculuk tamamlandığına göre sırada konaklama var. Tatilde konaklayacağınız yerde bebek ve çocuklar için ne gibi imkanlar olduğunu sormayı unutmayın. Çünkü bir bebek yatağına ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca kalacağınız yerin büfesinde çocuklara uygun yemeklerin olup olmadığını ve doktorun hangi saatlerde çalıştığını, en yakın sağlık merkezinin ne kadar uzakta olduğunu da öğrenmelisiniz. Kalacağınız yeri seçtikten ve odaya yerleştikten sonra ilk yapmanız gereken şey ise etraftaki tehlikeleri ortadan kaldırmak ya da gizlemek olmalı. Prizin önüne koltuk çekmek, kırılacak şeyleri saklamak gibi.
 
 

Bebek ve çocuklar için yanınızda bulunması gerekenler;
 
 
Mevsime uygun kıyafet, iç çamaşırı, ince hırka, battaniye, çorap, en az iki mayo, şapka, kolluk, deniz simidi, ıslak zeminde kaymayacak deniz ayakkabısı, terlik, yüksek faktörlü güneş koruyucu krem, şampuan, sabun, araba koltuğu, banyo ve plaj havlusu, sivrisinek kovucular, oyuncak, denizde oynaması için kova-kürek, tırnak makası, saç fırçası, toka, atıştırmalıklar, kutu süt, kitap, boyama kitabı, renkli kalem, puzzle, güneş gözlüğü, diş fırçası, diş macunu, acil durumlar için doktorunun iletişim bilgileri, ateş ölçer, ateş düşürücü, böcek ısırıklarına karşı ilaç, ishal ilacı, yara bandı, pamuk, yol tutmalarına karşı nane şekeri, boş poşet. Bunlara ek olarak bebekler için puset, kanguru, bebek arabası için sivrisinek cibinliği, yağmurluğu, yemek için önlük, bebek telsizi, emzik, biberon, pompa, emzirme önlüğü, su bardağı, bebek tabağı, kaşığı, saklama kabı, termos çanta, bez, pişik kremi, ıslak mendil, kağıt mendil, bebe yağı, mayo bez, burun aspiratörü.
 
 

Peki ya sadık dostlarımız?
Tatile çıkarken yol arkadaşınız evcil hayvanınız olacaksa yine bazı önerileri dikkate almanızda fayda var. Birçok yerde olduğu gibi ulaşımda da maalesef hayvan dostu politikalar uygulanmıyor. Örneğin evcil hayvanınızla otobüs yolculuğu yapmak isterseniz Karayolları Taşıma Yönetmeliği'nin bir maddesi çıkıyor karşınıza. "Özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar bagaj taşımaya mahsus bölümlerde taşınabilir. Taşıtın içinde yolcularla birlikte canlı hayvan taşınamaz. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer ve servisler düzenlenebilir." Bu ibare nedeniyle hiçbir otobüs firması yolcu kabinine evcil hayvanları kabul etmiyor. Uçakta kurallar biraz daha esnek. Her havayolu firmasının kendine ait evcil hayvan taşıma politikası bulunduğu için yola çıkmadan, hatta bilet almadan gerekli bilgileri edinmelisiniz. Ağırlığına göre kabinde mi yoksa kargo bölümünde mi seyahat edeceği firmaya göre değişiyor. Genel olarak kabin içi seyahat ağırlık sınırı kafes dahil sekiz kilogram. Daha büyük evcil hayvanlar kargo bölümüne alınıyor. Ancak bavulların taşındığı bölüm değil, sadece evcil hayvanların taşınmasına ayrılmış olan oda sıcaklığındaki bir bölüm burası. Ayrıca evcil hayvanınızla yurt dışına gidiyorsanız ilgili kurumlardan gerekli sertifika ve izin belgelerini almalısınız. Neredeyse her ülke için ayrı kurallar bulunuyor. Bu kuralları ilgili ülkenin büyükelçiliğine danışabilirsiniz. Ulaşım sorununu çözdükten sonra konaklayacağınız yerin de evcil hayvan politikasını mutlaka göz önünde bulundurun. Örneğin booking.com adresinden istediğiniz tarihte ve yerde evcil hayvanınızı da kabul edecek, boş odası olan otelleri bulabilirsiniz. Butik otelde kalacaksanız kucukvebutikoteller.com adresi işinize yarayacaktır. 
 
 
 
Her konuda yardımcı olacak telefon uygulamaları
Günümüzde cep telefonları arama, mesaj gönderme seçeneklerinden çok daha farklı anlamlarda kullanılıyor. İnternet sayesinde her şeyin avuç içine sığdığını düşünürsek hayatı ne kadar kolaylaştırdığını da görebiliriz. Tatilde cep telefonunuzun şarjı sürekli dolu olsun çünkü çok fazla kullanacaksınız. Elbette fotoğraf çekme ve sosyal medya için de gerekli diyorsunuz ama biz biraz daha işlevsel hale getiriyoruz cep telefonlarını. Yolculuğa çıkmadan telefonunuzdaki gereksiz şeyleri silin ve çok işinize yarayacağını düşündüğümüz uygulamalara yer açın. Listedeki uygulamalar Android ya da İOS desteklidir.
 
Booking-Airbnb-Hostelworld-Hostelbookers: Otel arıyorsanız, booking, ev arıyorsanız airbnb, hostel arıyorsan hostelworld ve hostelbookers mutlaka telefonunuzda olsun. Hem fiyat hem de kalite karşılaştırmalarını kolayca yapabilirsiniz. 
TripAdvisor: Bu uygulamayla seyahat edeceğiniz ülkeler hakkında faydalı bilgiler, kalacağınız konaklama yeri hakkında yorumları kolaylıkla bulabiliyorsunuz.
World Lens: Farklı dilin kullanıldığı bir ülkeye gittiğinizde çeviri sorunu yaşamamak adına ideal bir uygulama. Kamera üzerinden gerçek zamanlı çeviri yapabilen uygulama, görüntüdeki cümleleri otomatik olarak algılayıp çeviriyor. Üstelik internet kullanmadan. 
oBilet: Otobüsle yolculuk yapacaklar için otogarlarda vakit harcamadan biletinizi alabileceğiniz bir uygulama. Türkiye'deki birçok otobüs firmasını bünyesinde barındırıyor ve üç adımda biletinizi alabiliyorsunuz. Firmanızı, tarihi-saati ve koltuğunuzu seçiyorsunuz, biletiniz hazır. 
Wi-Fi Worldwide: Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde oldukça işinize yarayacak Wi-Fi Worldwide uygulaması, size yakın bölgedeki şifresiz ağları buluyor ve otomatik bağlanmanızı sağlıyor.
Google Maps: Artık günlük hayatımızın da bir parçası olan Google Maps, seyahatlerinizde kaybolma sıkıntısı yaşamadan bulunduğunuz şehri adım adım keşfetmenize yardımcı olacak. Üstelik internet olmasa da...
XE Currency: İnternete bağlandığınızda kurları günceleyen bu uygulama, gittiğiniz ülkenin para birimini cebinizdekiyle karşılaştırırken hesap makinesine duyduğunuz ihtiyacı ortadan kaldırıyor.
Triposo: Gittiğiniz şehirde saatin kaç olduğu, para birimi, hava durumu ve şehrin dilindeki bir kelimenin İngilizce anlamı gibi birçok bilgiye ulaşabileceğiniz bu uygulamada aynı zamanda popüler mekanlar ve şehirde yapılacaklar hakkında da bilgiler yer alıyor.
TuneIn: Radyoda sevdiğiniz şarkı çıktığında mutlu oluyorsanız yerli ve yabancı tüm radyo frekanslarını bünyesinde barındıran bu uygulama tam size göre. Üstelik dünyanın neresinde olursanız olun.
Aroundme: Otel, restoran, hastane, otopark... İhtiyaç duyabileceğiniz her yerin size en yakın konumdaki adreslerine bu uygulamayla kolayca ulaşabilirsiniz.
Tango: İnternet bağlantınız olduğu sürece ücretsiz görüntülü ya da görüntüsüz arama ve mesajlaşma özelliği sunan bu uygulama yurt dışı gezilerinizde iletişimi neredeyse ücretsiz sağlıyor. Tabii şifresiz bir ağa bağlanırsanız. Ancak arayacağınız kişinin de bu uygulamayı kullanması gerekiyor. 
Skyscanner-Momondo: Uçak yolculuğu yapanların mutlaka kullandığı uygulamalardan. Ucuz bilet bulmak isteyenlerin mutlaka telefonlarında yer almalı.
Google Translate: Sözlük karıştırmak artık eskide kaldı. Birçok dilin çevirisini sunan Google Translate, çevrimdışı çalışma özelliğiyle tatilinizde işinize yarayabilir.
 
 
 
Tatilde kilo almayın
 
 
 
 
Baharın gelişiyle başlayan kilo verme telaşı şimdi tatilin tadını çıkarmaya bıraktı yerini. "Yaz geldi, tatil başladı ve diyet bitti" gibi bir düşünceye kapılmayı ve belki aylarca uğraşıp verdiğiniz kiloları birkaç günlük tatilde geri almayı kimse istemez elbette. Her şeyden uzak durarak değil, ideal beslenme şekliyle tatil dönüşü sadece bronzlaşmış değil daha formda olabilirsiniz. Tatilde amacımız kilo vermek değil, kilo almamak. Yapılacaklar basit. Öncelikle üç ana, iki ya da üç ara öğün şeklinde bir düzeniniz olmalı. Güne tabii ki iyi bir kahvaltıyla başlayın. Tereyağlı omletler, şarküteri ürünleri, bal-reçel gibi besinler yerine az yağlı peynir, haşlanmış yumurta, domates, salatalık, taze meyve, kahvaltılık tahıllar gibi sağlıklı ürünlerle kahvaltı yapmalısınız. Öğle yemeklerinde patates-bira, makarna, pizza, yağlı ve baharatlı soslardan elbette uzak durmalısınız. Öğle yemeği için zeytinyağlı sebzeleri tercih etmelisiniz. Akşam yemeklerinde ise protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Izgarada pişmiş et, balık, yanında salata, haşlanmış sebze, yoğurtlu mezeler bir akşam yemeği için ideal besinler. Peki ara öğünlerde? Taze meyveler, salata, tam tahıllı ekmek ve beyaz peynirden yapılmış küçük bir tost, şekersiz-tam buğdaylı bisküviler, ceviz-badem gibi sağlıklı kuruyemişler, yulaflı-granolalı-proteinli barlar tüketebilirsiniz. Unutmayın ara öğünleri atlamak, ana öğünlerde ölçüyü kaçırmanıza sebep olabilir.
 
 
 
Hareketi tatilde de hayatımızın merkezine alıyoruz
Tatilde bol bol yatıp dinleneceğinizi söyleseniz de hareketsiz bir günün bile sağlıklı olmadığını belirtmeliyiz. Beslenmede olduğu gibi amaç kilo vermek, ağır egzersizler yapmak değil sağlıklı olmak. Sıcak havalarda vücut ısısının artmasıyla metabolizma hızlanıyor. Beslenmenize de dikkat ederseniz belki hiç zorlanmadan kilo bile verebilirsiniz. Öğünleri küçük porsiyonlar halinde ve yavaş tüketmek oldukça önemli. Ve biraz da egzersiz. Her gün bir saat yürüyüş, haftada iki kez ağırlık egzersizi yapabilirsiniz. Malum yaz, bol bol yüzeceğinizi düşünerek yüzmeyi listeye dahil etmiyoruz. Ayrıca yoga ve pilates yaparak ruhsal olarak da daha iyi hissedebilirsiniz. Yüzme ve koşu gibi aktivitelere ana öğünden 1-2 saat sonra veya hafif bir ara öğünden sonra katılmalısınız. Son olarak, günde 2-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin.
 
Handan KORHAN
 
 Görüntüleme Sayısı:  472      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.