Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Kitaplar

 Uyuyamayanlar

 

 

April Yayıncılık

Yazar:  Adrian Barnes

Çeviri:Algan Sezgintüredi

O gün yeryüzünde kimse uyuyamadı.

Hemen hemen hiç kimse.

İnsomnia hastalarının dahi arada biraz uyudukları söylenir. Ama bu farklı.

Gecelerdir kimsenin gözüne uyku girmiyor.

Beş gün daha böyle geçerse ‘uyku mahrumiyeti psikozu’yla başbaşa kalacaklar.

Otuz iki gün sonra ise acılı bir ölüm onları bekliyor.

Hâlâ uyuyabilen şanslı azınlık artık o kadar şanslı saymıyor kendini;

insanlar gruplara ayrılmak, ölmek öldürmek için, hiçbir fırsatı kaçırmıyor.

Adrian Barnes'tan, Arthur C. Clarke Ödülü finalisti Uyuyamayanlar, insanın bilinçdışına mercek tutan, gerilimin bir saniye bile düşmediği eşsiz bir kurgu. 

"Yılın en ürpertici kitabı." -Slate

"Barnes uyuyamayan insanlar fikrini kişisel ve sosyal bir faciayı keşfetmek için kullanıyor. Mükemmel!"-The Guardian

 

 

 

Ameliyat Arası

 

 

Yazar: Metin Ertem

Yayınevi : Oğlak Yayıncılık

 

“Çok özel bir dünya! Sanırım bu çizgilerle kendi mesleki dünyasını, bu dünyada yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgi üzerinde, yaşama dair problemlere başka bir yerden bakmaya, anlamaya ve bize göstermeye çalışıyor. Sağlık sorunu olan ya da olmayan herkese sesleniyor. Metin Ertem’in bütün bu karikatürleri çizerken aldığı keyif de gözlerden kaçmıyor. Gerçi çizer olmak için profesör olmak gerekmiyor ama çizginin de profesörü olunabileceğinin çok hoş örnekleri bu çizimler.”

-Selçuk Demirel-

 

“Metin’in karikatürleri bir bisturi kadar keskin zekâsının ürünleridir.”

-Turgut Yasalar-

 

“Hastasıyım Metin’in.”

-Argun Okumuşoğlu-

 

 

 

Avucumda Çimen İzi

 

Yazar: Dilek Türker

Yayınevi : Hep Kitap

 

“O gece annem yatırdı beni. Uyumadan önce bir hikâye anlattı. Kuşların göç yolu üzerindeki bir şehirde, insanların gece yarısından şafak vaktine kadar gereksiz tüm ışıkları kapattıklarından bahsetti. Böylece kuşların yollarını şaşırmadığını ve yönlerini yıldızlar yardımıyla bulduğunu söyledi. Sonrasını hatırlamıyordum, uyuyakalmıştım. O gece annemi son görüşümdü.”

Hep kitap yeni bir kalemi okurlarla buluşturuyor. Avucumda Çimen İzi, çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri yayımlanan Dilek Türker’in ilk öykü kitabı. 16 öykünün yer aldığı Avucumda Çimen İzi hüznün yanı sıra umudun da yeşerdiği hayatlara bir pencere açıyor.

Dilek Türker’in öykülerinde bocalayan, düşen; kalktıklarında avuçlarında gördükleri çimen izlerinin karmaşıklığında kaybolan insanlar var. Aniden duran dönmedolap, hafifçe esen rüzgâr, rüzgârı hissetmek için koşan çocuklar, bir daha dönmeyecek kadar uzağa giden göçmen kuşlar… Evler var, evlerin içleri, iyi yürekli hayatlar… Yalın, duru diliyle Avucumda Çimen İzi yeni bir yazarı keşfetme hazzı veriyor.

 

 

Kafka Aforizmalar

 

Franz Kafka

Yayınevi : Girdap


Çeviri :
 Hakan Yüksel

 

Aforizmalar Kafka’nın yaşam, ölüm, sanatın işlevi, iyi ve kötü üzerine yürüttüğü fikirleri açığa çıkarmaktadır. Aforizmalar’ın yazımına gösterilen titizlik, bunların gelişi güzel değil bir bütünlük içinde düşünülerek hazırlandığını ortaya çıkarır.

Kafka, Aforizmalar’ı Ocak 1917 ve Aralık 1920 tarihleri arasında “Günah, ıstırap, umut ve doğru yol üzerine aforizmalar” ve “O: 1920 günlüğünden aforizmalar” başlıklarından oluşan iki bölüm halinde yazdı. Hayatının kederli bir dönemine denk gelen bu tarihlerde Kafka, vereme yakalandığını öğrenmiş, uzun süredir nişanlı olduğu Fellice Bauer’den ayrılmış, ailesinin; evlenmesini ve başarılı bir yazar olmasını göremeyeceğini kabullenmişti.

Kafka hayatının son yıllarında bu eserini tamamlayamamış ve aforizmalar ölümünden sonra yakın dostu Max Brod tarafından bir araya getirilip yayımlanmıştır.

 

 

 Görüntüleme Sayısı:  263      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.