Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Santorini Zamanı...

 

 Santorini Zamanı

 
 
 
 
 
 
 
 
Günün sonunda güneş kendini Ege Denizi’ne teslim ediyor, yanardağın kalderasının üzerini ışıltılı bir alacakaranlıkla örtüyor. Tüm kameraların merceğinde yer alan güneş hiç istifini bozmadan her gün aynı zarafetle batıyor. Adaların en güzel kızı Santorini’ye hepiniz hoş geldiniz!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Santori’nin hikâyesi, en güçlü Yunan kahramanlarının oluşturduğu Argonotlar’ın, liderleri Jason’un tahtında hak iddia etmesi için bulması gereken Altın Post’u arayışlarıyla başlar. Yolculukları Argonotlar’ı Ege Denizi’nin üstündeki Anaphe Adası’na götürür ve burada Deniz Tanrısı Poseidon’un oğlu Euphemus bir peri kızına aşık olur. Peri kızı Euphemus’tan hamile kaldıktan sonra bebeğini doğurmak için güvenli bir yere ihtiyaç duyar, bu yüzden Euphemus’a talimatlar verir: Anaphe adasından bir toprak topağı oluşturup Ege Denizi’ne atmasını ister. Euphemus dediklerini yapar ve sabah kalktığında Santorini adasının meydana geldiğini görür. 

Bir kaldera nelere kadir! 
Cyclades ada grubunun bir parçası olan Santorini, başkent Atina’nın ve Girit’in arasında bulunuyor. Ada yamuk bir hilal şeklinde; hatta eski ismi Strongili (Yuvarlak Olan) komşu adacıklardan bu adayı ayırabilmek için verilmiş. Binlerce yıl önce devasa bir volkanik patlama Strongili merkezini batırıp, doğuya doğru kayalarla yükselen bir kaldera bırakıyor. Bu kaldera yıllar sonra kılık değiştirip, yılda neredeyse iki milyon turisti ağırlayan bir kent simgesine dönüşüyor. 

Otobüs durağı yoksa eşek durağı 
Kalderanın kenarlarında kümelenen bodur beyaz evler, baş döndürücü yüksekliklerde nefes kesici deniz manzarası sunuyor. Adanın en yoğun kısmı Fira, Firostefani (Fira'ya yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde) ve Imerovigli (kaldera kenarının en yüksek noktası, Fira'ya yaklaşık yarım saatlik bir yürüme mesafesinde) köylerine doğru kuzeye yayılıyor. Bu köyler boyunca uzanan lüks oteller ve restoran terasları kartpostallarda rastladığınız fotoğrafların hayat bulduğu yerler. Gözlerinizin sizi yanılttığını sanmayın, Fira sokaklarında otobüs durağı ararken eşek durakları görmeniz mümkün. Hatta araç girmeyen ara sokaklardaki kafelere eşeklerle içecekler taşınıyor. Ayrıca teleferikle tüm adayı tepeden bir film şeridine sığdırabilirsiniz. Bu üç birleşik yerleşim yeri ve adanın kuzeyindeki çarpıcı ve oldukça seçkin Oia kasabası Santori’nin en çok ziyaret edilen yerleri. Bir şehri -özellikle Avrupa şehirlerini- tanımanın ve keşfetmenin en kolay yolu rotasız bir yürüyüşe çıkmak. Fira’nın etrafındaki patikalar adayı keşfetmek için birebir; özellikle Firostefani ve Imorevigli’ye doğru kuzeye giden kaldera yolu. Şehir turunu egzersize dönüştürmek isterseniz yürümeye devam edip Oia’ya ulaşın.

 
 
 
Sessiz kumsallar ruh haline göre renk değiştiriyor
 
 
 
 
 
Santori’nin doğu yakası batıdan daha sessiz. Burada uçurumdan deniz seviyesine iniyor ve volkanik kumsalların güneşlendiği plajlar ve tatil beldelerine iniyoruz. Kamari ve Perissa gibi doğu yakası sahillerinde şezlonglarla dolup taşan plajlar, su sporları, kokteyl barları ve tavernaların sıralandığı gezinti yerleri, yani daha geleneksel bir ada tatili cazibesi var. Benzerini daha yakında göremeyeceğiniz siyah kumsallar da doğu yakasında bulunuyor ama güney kıyılarında rengarenk kumlarıyla ünlenen plajlar var. Red Beach tatilciler tarafından en çok ilgi göreni. Adanın iç kısmında üzüm bağları ve yerli halkın ünlendirdiği köyler bulunuyor. Pyrgos adlı yeri mutlaka ziyaret edin örneğin. Büyüleyici arka sokaklarında dolaşırken yerel lezzetlerin en gösterişli hallerini tadın. 
 
"Deniz, sonbaharın tadı, ışıkla yıkanan adalar, Yunanistan'ın ölümsüz çıplaklığını örten, ince yağmurdan oluşmuş, saydam bir tül. Ölmeden Ege Denizi'ni gezen insana ne mutlu, diye düşünüyordum." Zorba - Nikos Kazancakis

Vinsanto 
Santori’nin üzüm bağlarından elde edilen muazzam lezzetleri şarap tadım turlarında deneyebilirsiniz. Aromalı beyaz şaraplarının yanında Vinsanto adıyla bilinen kehribar rengi, tatlandırılmamış doğal şarap yerli üzüm çeşitlerinden assyrtiko ile elde ediliyor. Ada, yaklaşık bir düzine üzüm bağına ev sahipliği yapıyor ve çoğunda yerel ürünler satan pazarlar, minik restoranlar ve damak tadınızı taçlandıracak harika bir manzara bulunuyor. Tarihe meraklıysanız Santori’nin gizemli geçmişine tanık olmak için Akrotiri’ye uğrayın. Burada 1613 yılındaki büyük yanardağ patlamasından sonra harap olan Minoan kenti duruyor. Ayrıca Fira’daki Museum of Prehistoric Thera (Thera Tarih Öncesi Müzesi) antik Akrotiri’nin hikâyesini zenginleştiriyor, dolayısıyla şehrin kaderini belirleyen coğrafi felaketin izlerinden faydalanarak geçmişe yolculuk yapabiliyorsunuz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ada sürprizlerle dolu
Böyle turistik yerlerin en güzel tarafı her zevke göre bir aktivite planlanabilir olması. Onlarca tur acentesi şarap ziyaretleri, arkeoloji turları ve günbatımı seyirleri gibi konularda yardımcı olmak için hazırda bekliyorlar. En popüler seçenek, Nea Kameni ve Palia Kameni adlı volkanik adaları ziyaret eden cruise gemileriyle seyahat etmek. Nea Kameni’deki krater ve Palia Kameni’deki kaplıcalar da bu ziyaretlere dahil. Keşfettiğiniz yerlerde gözlerinizi açık tutun, çünkü bu ada sürprizlerle dolu. Açık hava sinemaları, bira üretim fabrikaları, sanat galerisi görevi gören şarap mahzenleri ve Santori’nin gelişen yemek kültürüne ayak uydurmanıza yardımcı olacak gurme kursları... Hepsi adeta enfes bir yaz tatili yaşatmak adına tek bir adada toplanmış. 
 
Ufak bir not, Santorini’ye Atina’dan aktarmalı uçabilir, Bodrum’dan Kos adasına ya da Marmaris’ten Rodos adasına geçip bu adalardan feribotla ulaşabilirsiniz.
 
 
Cansu ÇUBUKÇU
 Görüntüleme Sayısı:  145      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.