Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Okul Korkusu

 

 

OKUL KORKUSU

Çocuk gelişiminde dönüm noktalarından biri olan okul, çocuklar için uyum gerektiren yeni bir deneyim ve karmaşık bir süreçtir. Okulla beraber, çocuk anne-baba, anneanne-babaanne veya bakımveren kişilerden ilk defa ayrılarak ailesi dışında farklı bir sosyal çevreye girer, birey olarak dış dünyaya açılmaya ve toplumda yer almaya başlar. 

Çocukların ortalama okula uyum süreci 3-4 hafta arası değişmekle birlikte, bu süreç her çocukta farklılık göstermektedir. Bazı çocukların okula uyum süreci daha kolay ve hızlı olabilirken, bazı çocuklar bu süreci daha uzun yaşamakta ve okula gitmek çocuklar için bir eziyete ve işkenceye dönüşmektedir. Aileler ise böyle durumlarda zorluklar yaşar ve zaman zaman çözüm yolu bulma konusunda güçlük çekebilirler.

Çocuklardaki okula yönelik korkuların azaltılması için öneriler:

1-OKUL ÖNCESİ EĞİTİM:

Okul öncesi eğitim insan yaşamının temelini oluşturan en önemli faktörlerden biridir. Eğitim hayatı okul öncesi eğitimle birlikte başlar ve bu sebeple 3 yaşından itibaren her çocuk okul öncesi eğitim almalıdır. Bu eğitimle beraber çocuk birey olmayı, kendisini ifade edebilmeyi, paylaşmayı, sorun çözebilmeyi, yaş dönemlerine uygun olarak pek çok sosyal, zihinsel ve fiziksel becerileri öğrenme, deneyimleme ve geliştirme şansını elde eder ve uyum süreci daha kolay bir şekilde yaşanır.

2-OKUL SEÇİMİ:

Okul, ailenin beklentilerine ve çocuğun özellik, yetenek, ilgi alanları ve becerilerine göre seçilmelidir. Okul seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her çocuğun birbirinden farklı olduğu ve farklı ihtiyaçlara sahip olduğu bilinciyle hareket etmektir. Buradan yola çıkarak, ailelerin yapacakları çocuklarını çok iyi tanımak ve onların özellik ve ihtiyaçlarına uygun bir okul seçmeye özen göstermek olmalıdır.

3-OKULA HAZIRLIK:

Çocuğun okula yönelik oluşabilecek olan kaygılarıyla ilgili ilk olarak, yaşına ve gelişimine uygun bir şekilde okul kavramı, okuldaki kurallar, okuldaki yetkililer (öğretmen, müdür, psikolog vs.), sorumluluklar (ödev, sınav vs.), okulun fiziksel koşulları (tuvalet, kantin vs. nerede olduğu) gibi okul hakkında objektif bilgilendirmeler çocuğa aile tarafından verilmelidir.

 

 

 

4-ANNENİN KAYGISI

Okula başlama çocuk için olduğu kadar aile için de önemlidir. Kimi aileler bu süreçte çocuklarıyla birlikte zorluk çekebilirler. Aileler çocuğu bırakma konusunda, çocuk da ilk defa yalnız kalma konusunda kaygı yaşarlar. Yoğun şekilde yaşanan okul korkusunda, çocuğun ilk defa bağlandığı bakımveren (özellikle anne, anneanne, bakıcı vs.) kişiden ayrılmakta güçlük çektiği, aşırı koruyucu ve kollayıcı tutum sergileyen ailelerinise yoğun endişelerinden (başına bir şey gelirse, yemeğini tek başına yiyemezse, ya hastalanırsa, ben olmadan nasıl yapar vs.)kaynaklanan ve çocuğun sağlıklı bir şekilde bireyleşme sürecini yaşamalarına engel oldukları görülmektedir. Bu süreçte çocuğun okula hazır olması kadar annenin deduygusal olarak kendisini hazır hissetmesi çok önemlidir. Özellikle anne bu süreçte ne kadar kaygılı ve güvensiz hissederse çocuk da bu süreci bir o kadar zor ve yavaş atlatacaktır.

5-İSTİKRAR

Okula uyum sürecinde en önemli unsurlardan biri istikrardır. Duygusal olarak çocuğun okula gitmesine hazır olmayan anne-baba, çocuğun ağlama, öfke, huysuzluk vb. gibi okula gitmek istememe gibi davranışlarına dayanamadıkları noktada, çocukları okuldan alma, devamsızlık ya da ara ara okula gitme davranışları göstermelerinitolere ederler. Oysaki uyum süreci devamlılık ve tutarlılık gerektiren bir süreçtir. Düzensiz aralıklarla okula devam etme veya uzun süreli aralar verilmesi çocuğun okula olan kaygılarını pekiştirirken, uyum sürecini güçleştirecektir.

6-SORUMLULUK

Yaş ve gelişimsel özellikleri göz önünde bulundurularak okul öncesinde, kendi başına yemek yeme, tuvalet ihtiyacını karşılama ve eşyalarını düzenleme gibi ufak tefek sorumluluklarla anne baba tarafından desteklenmeyen çocuklar okula başladıklarında bunları nasıl yapacakları konusunda fikir veya tecrübeleri olmadığı için güçlük çekmekte ve kaygı yaşamaktadırlar.Bu da çocukların okula karşı korku duymalarına ve okula gitmek istememelerine neden olmaktadır.

7-UZMAN DESTEĞİ

Çocuğun korkularına yönelik olarak okulun psikoloğu veya psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleriyle kurulacak olan işbirliği bu süreçte daha kolaylaştırıcı ve bilinçli bir yol çizilmesini sağlayacaktır.

Eğer çocukta devam eden okul korkusuna eşlik eden mide bulantısı, karın ağrısı, iştahsızlık, uyku sorunları, sebepsiz ağlama vs. gibi yakınmalar 3-4 haftadan fazla süredir devam ediyorsa bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Psk. Seyran GÜNEŞ

Özel Tınaztepe Hastahanesi Psikoloji Bölümü

 

 Görüntüleme Sayısı:  239      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.