Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Ligurya Mutfağı

 
 
 
İtalyan Rivierası olarak bilinen Ligurya, İtalya'nın kuzeyinde Akdeniz kıyısında ve Fransa Cote d’Azur bölgesinin İtalya uzantısı. Güneşli Akdeniz Bölgesi Ligurya, otları, sebzeleri ve deniz ürünleriyle meşhur. Bölgenin en gözde lezzeti ise focaccia ekmeği.
 
Handan Korhan 
 
20 farklı bölgede birbirinden farklı mutfaklara sahip İtalya'nın zengin yemek kültürü, dünyanın birçok yerinde oldukça seviliyor. Bunlardan biri de Ligurya mutfağı. Cinque Terre, Portofino ve Cenova'ya ev sahipliği yapan Ligurya, İtalya'nın kuzeyinde, Fransa sınırında, Alp Dağları ile deniz arasında yer alıyor. İtalya'nın en güzel kasabaları ve köylerinin sıralandığı bir kıyı olan Ligurya bölgesinin çok güçlü bir yemek kültürü var. Ligurya mutfağında mavi ve yeşil hakim. Denizden gelen lezzetlerin ve bahçelerde yetişen sebzelerin ön planda olduğu yemek kültüründe bu iki çeşit ustaca harmanlanıyor. Fesleğen ise neredeyse her yemeğin tatlandırıcısı. Fesleğen, sarımsak, parmesan peyniri, çam fıstığı, sızma zeytinyağıyla yapılan pesto sos makarnaların olmazsa olmazı. Bölgenin en meşhur lezzeti ise focaccia ekmeği. Sade olarak hazırlanan bu zeytinyağlı ekmek, arzuya göre farklı çeşitlerle de yapılabiliyor. Tek başına bile çok lezzetli olan bu ekmek, sos içine batırılarak yeniyor. Sosu olmayan bir pizzayı andıran yassı ekmek, zeytinyağı, tuz, peynir ve sosise kadar her şeyle lezzetlendirilebiliyor. 

Deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfak
 
Pesto genovezi, minestrone ve focaccia gibi İtalya'daki en iyi yemeklerin çıkış noktası olan Ligurya, sahilde konumlandığı için deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfağa sahip. Bölgenin ünlü yemekleri ve tariflerinin çoğu ilk kez balıkçılar tarafından keşfedilmiş ya da yenmiş. Taze deniz ürünleri arasında balık, midye ve kalamar bulunuyor. Ciuppin ismiyle bilinen karışık deniz ürünlerinin bulunduğu çorba mutfağın gözde yemeklerinden. Başlangıçta balık pazarının artıklarını tüketmeye yönelik yapılan bu çorbayı yoğunlaştırmak için bayat ekmek kullanılıyor ve beyaz şarap, sarımsak ile soğan ilavesi yapılabiliyor. Ligurya mutfağında şarap, zeytinyağı, çam fıstığı, porçini mantarı da sıkça kullanılıyor. Cappon magro, yalnızca bir salata gibi görünse de aslında salatadan fazlası... Noel arifesinde geleneksel bir yemek olan Cappon magro, sert bisküvilerin zeytinyağı ve tuzlu suya batırılmasıyla yapılıyor. Piramit şekli verildikten sonra balık, kabuklu deniz ürünleri, zeytin ve yumurta karışımı ile kapariyle süslenmiş bir sosla tatlandırılıyor. 
 

 
İtalyanların ünlü pestosu makarnaların vazgeçilmezi
 
Ligurya mutfağında deneyeceğiniz bir yemek de dilimlenmiş porçini mantarı, sarımsak ve maydanozun tereyağında sotelenmesi ile hazırlanan Funghi Trifolati. İtalya deyince makarnasız olmaz. Ravioli de mutfağın ana tatlarından. Özellikle Novi Lugug kasabasından çıktığı söylenen bu lezzetli makarna, gemide yemek bittikten sonra geride kalan her şeyin doğranıp karıştırılması ve makarnanın içine doldurulmasıyla bir sonraki öğünün baş ürünü olarak yer almış. Pesto alla genovese, Ligurya'nın ünlü fesleğen pestosu. Fesleğen, çam fıstığı, parmesan peyniri, Pecorino peyniri, sarımsak, tuz ve zeytinyağı ile yapılan bu sos, penne veya başka bir makarnanın vazgeçilmezi. Hazırlanırken malzemelere kesinlikle metal değdirilmeden, havanda elle dövülerek elde edilen sos, sadece makarnada değil aynı zamanda çorba veya pirinç yemeklerinde de kullanılıyor. İtalya'nın en iyi zeytinyağlarının yapıldığı Ligurya bölgesinde otlak alanların azlığı nedeniyle hayvancılık yapılmıyor. Dolayısıyla et, mutfakta kendine yer edinememiş. 
 
 
 

Spaghetti Anchovies Sabbiati 
Tavayı ocağa koymadan önce bir fincan zeytinyağı, 100 gram küp şeklinde doğranmış soğan ve 50 gram ince kıyılmış sarımsakları ekleyin. Orta ateşte bu karışımı karamelize olmayacak şekilde soteleyin. Soteleme işleminden sonra içine 400 gram kılçıkları temizlenmiş fleto taze sardalya ekleyip harmanlayın. Dilerseniz sardalyaları önceden biberiye ve zeytinyağında marine edebilirsiniz. İki-üç dakika pişirdikten sonra üzerine yarım kahve fincanı kadar beyaz şarap gezdirip ocaktan alın. Sabbia hazırlamak için kenarlarını kestiğiniz 300 gram ekmek dilimlerini 180 derecede fırınladıktan sonra bir demet maydanoz ve fesleğenle birlikte rondoda çekin. Başka bir tencerede bir paket spaghettiyi pişirin. Çok fazla yumuşamadan ocaktan alıp önceden hazırladığınız sote tavasına birkaç kaşık suyuyla birlikte ekleyin. İçine kırmızı biber, tuz, kekik ve ekmekleri de ilave edin. Bu karışımı bir dakika kadar pişirdikten sonra ocaktan alın. 
 
 
 Görüntüleme Sayısı:  490      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.