Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Her Şey Daha İyi Bir Dünya İçin!

ı,

 

Değerli EDAKTÜEL Okurları,

Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz özdeyişini bilirsiniz. Türkiye'de Salyangoz yemek çok da doğal bir şey değildir. Midye, ıstakoz, istiridye, ahtapot , yengeç yense de, salyangoz konusunda önyargılar ve dinsel kaygılarımız vardır. Bu değişin özü nerden geliyor derseniz, salyangoz'un Avrupa'da bu kadar beğenilmesi, yenilmesi Hıristiyan dini nedeniyle... Ortaçağ'da Hıristiyanlık dini gereğince  kırmızı et yılın belli dönemlerinde ve haftanın belirli günlerinde dini oruç uygulaması nedeniyle yasaklanmış, bu dönemlerde ne kırmızı, ne de beyaz et kategorisine giren salyangoz her zaman yenilebilir yiyecek malzemesi sayıldığı için vazgeçilmez yiyecekleri arasına girerek, bu denli yeniliyor. Yahudilik ve Müslümanlıkta ise salyangoz, yengeç, midye, istiridye, ıstakoz, kalamar ve ahtapotla birlikte helal olmayan yiyeceklerden sayılmış. Ancak bunlardan ahtapot, kalamar, midye ve bulunabilirse ıstakoz bizde de helal-haram ayrımı gözetilmeksizin geniş kitlelerce afiyetle tüketilirken, salyangoz neredeyse tabu yiyeceklerden sayılmış. "Müslüman mahallesinde salyangoz satmak" özdeyişi de  toplumun bakışını gayet iyi ortaya koyuyor. Peki, bunları neden anlattım?

Dergimizi takip eden okuyucularımız bilirler, sizlere bu köşede Kooperatifçilik ve eczacılıkla ilgili gelişmelere daha çok yer vermeyi istiyorum. Ama Türkiye'de Ecza Kooperatifçiliğinin  kurulmasındaki önemli isimlerden olan EDAK Ecza Kooperatifi kurucularımızdan arkadaşım,  Eczacı Nur  Işık Boyacıgiller ile ilgili bazı küçük anekdotlara  da zaman zaman  yer vermek istedim. Bu sene 19 Haziran'da 38. Yıl dönümünü kutlayacağımız EDAK'ın kuruluşu ve gelişmesindeki büyük mücadele ve uğraşlardan akılda kalanlardan biri de işte bu özdeyiş... Arkadaşımızı anarken dillendirdiğimiz bir ortak  anı olan "müslüman mahallesinde salyangoz satmak"...

Boyacıgiller, EDAK'ın ve dolayısıyla Türkiye'deki Ecza Kooperatifçiliğinin büyümesi sırasında bazen kendisini bir "Kuvayi Milliye" askeri gibi oradan oraya koştururken bulur. Bir tarafı düzeltir, diğer taraf bozulur, bozulan yere tekrar gider, hop öbür taraf bozulur... İş, ne de olsa insanla ilgili olunca, hem kırmadan, dökmeden hem de kimseyi bu yapının dışında bırakmayacak olgunlukta işin doğrusunu yapmak için mücadele dolu bir ömrü olur. Bazen takılırdım ona nasıl bu kadar söz, koşuşturmaca ile baş edebiliyorsun, her şeyi olgunlukla uyumla karşılıyorsun diye. O da  gülerek "nasıl karşılayacağım bak, kanser oldum işte!" derdi.  

Ve ecza kooperatifçiliğinin aslında bize aykırı bir durumu olmadığını da "Müslüman mahallesinde salyangoz satmıyoruz" diyerek açıklardı. Eczacılar olarak birlikte, "Biz" olursak ne kadar güçlü olduğumuzu  anlatmak için canla başla çalışırdı. İşte, ilaç yokluğuna karşı mesleğin geleceğinde birlikte söz sahibi olalım demek için yola çıkılan kooperatiflerimiz de aslında Türkiye'ye aykırı bir yapı değil. Tam tersi bizim insanımızın genlerinde olan, birlik beraberlik duygusunu, ortak aklı dillendiren, topluma karşı sorumluluk duyan yapılardır. Bu nedenle tüm dünyada örnekleri görülen özellikle gelişmiş ülkelerde de yer alan kooperatifçilik, kamu ve özel sektörden sonra üçüncü büyük güçtür.

Hemen hemen her sektörde her alanda kooperatif işletme modelleri uygulanabilir. Ecza Kooperatifçiliğinde bu modelin uygulanması ise insan sağlığını korumaya ve iyileştirmeye yemin etmiş eczacıların hayata bakışında  da eşitlikçi, paylaşımcı ve iradeye bağlı bir farklılığın olduğunun göstergesidir. Sizlerin de alışveriş yaptığınız, danıştığınız eczacılarınız işte bu yapının paydaşları olarak öncelikle sizin sağlığınızı birinci amaç olarak görüp hareket ederler.  Bu nedenle eczacınıza hekiminize danışmadan ilaç kullanmayın, internetten hastalık teşhisi yapmayın. Sağlıcakla kalın ve kooperatifleşmeyi kendi iş alanlarınızda da düşünün derim.

Unutmayın, her şey daha iyi bir dünya için....Ne de olsa salyangoz satmıyoruz:)

Sevgilerimle,

ECZ.N.Sarp YAKLAV

 Görüntüleme Sayısı:  407      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.