Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Taylan Kümeli "Çocuklarınızın Bugs Bunny'si siz olun!"

 

 

 

 

 
“Ebeveynler çocuklarının sağlıklı beslenmesini sağlamak için onlara örnek olacak. Şeker yeme derken çocuğunun karşısında baklava yemeyecek. Baskılamadan, yıpratmadan çocuğu tehlikesiz bir şekilde tatlı tatlı mutfağa sokacak.”
 
Selin Tekin
 
Çocuklarımız, sağlıklı beslenme açısından şanssız, çünkü günümüz dünyasında fast food alışkanlığı almış başını gidiyor. Peki ebeveynler ne yapmalı da çocuklarının doğru ve yeterli beslenmesini sağlamalı? Beslenme uzmanı Taylan Kümeli’nin bununla ilgili ebeveynlere birkaç tavsiyesi var. Gelin, Kümeli’yi dinleyelim ve çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için bu önemli noktaları hafızamıza kazıyarak uygulamaya geçelim.
 

“Ebeveynler yeterli bilince sahip değil”

Kümeli, günümüz çocuklarının beslenmesini şöyle yorumluyor: “Yıllar geçtikçe çıkan sonuçlar en doğru değerlendirme şekli. O kadar hızlı büyüyen ve gün içinde bile parametreleri değişen çocukların ne yazık ki doğru seçimler yapmadığını görüyorum. Burada en önemli nokta, ebeveynler.” Ebeveynlerin yeterli bilince sahip olmadıklarını, “Onlar, sadece ‘ye’ veya ‘yeme’ diyerek çocuk beslenmesine dâhil olmayı seçiyorlar. Ya da çocuklarının kilo artış ya da eksilişi onlar için etken. Ne yazık ki bakmaları gereken pencereden bakmadıkları için yeterli bilince sahip olduklarına inanmıyorum” sözleriyle destekleyerek ebeveynlere önerilerini sunuyor: “Çocuğunuzun besin çeşitliliğini sağlayın, yağ ve şeker tüketimini sınırlayın, sağlıklı vücut ağırlığını koruyun, vitamin ve mineralleri yeterli düzeyde almasını başarın.”
 

“Baskılamadan mutfağa girmesini sağlayın”

Kümeli, çocukların alması gereken besinlerin anne ve babayla aynı olması gerektiğini ama miktarlarının sağlıklı büyüme ve gelişme açısından farklılık gösterdiğini belirtiyor ve ekliyor: “Çocuğun tombul olması sağlıklı olduğu anlamına gelmez!” Peki, ne yapılabilir? Kümeli şöyle anlatıyor: “Günlük beslenmede tüm besin gruplarına yer açın. Su içme alışkanlığı çok önemli bir nokta. Çocuğunuza su içme alışkanlığını kazandırın. Hazır meyve sularını, asitli içecekleri çocuğun hayatından uzaklaştırın. Yemek bir ödül değildir, bu alışkanlığınızı bırakın. Her konuda olduğu gibi yemek konusunda da çocuğa baskı yapmayı hayatınızdan çıkarın. Fast food tüketiminin önüne geçin. Ara öğün olarak süt, meyve ya da ekmek, peynir, domates gibi sağlıklı gıdaları kullanın. Hamburgeri değil! Değişik besinler tattırmak önemli, çocuğunuza sağlıklı sağlıksız gıda ayrımını öğretin. Ve egzersiz şart! Ama bu, onun beğenisine, yaşına uygun olmalı” diyerek tavsiyelerini sıralıyor ve ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktaların altını çiziyor: “Bütün dünya üzerinde gelinen nokta şu ki anne ve baba örnek olarak sağlıklı beslenmeyi çocuğuna öğretecek. Şeker yeme derken çocuğunun karşısında baklava yemeyecek. Ya da su içmelisin bak çok sağlıklı senin için deyip elinde gazlı içecekle dolaşmayacak. Ve drama yöntemini kullanarak çocuğa beslenmesini öğretecek yani çocuğu tehlikesiz bir şekilde tatlı tatlı mutfağa sokacak.” 
 

Obeziteyle savaşmak için uzman şart

Yeterli beslenmeyen çocuğun kapısını obezite ve obeziteye bağlı metobolik hastalıklar çalıyor. O kapıyı açmamak için neler yapılabileceğini ise “Farkındalıkla” diyerek yanıtlıyor Kümeli ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Eğer ki çocuk obezite ile savaşıyorsa bunu yenmenin yolu, doktorundan diyetisyenine, spor eğitmeninden psikoloğuna kurulan doğru tedavi yöntemlerinden geçiyor.” 

 

Fast food alışkanlığı engellenebilir

Çizgi filmlerdeki karakterler bizim çocukluğumuzda önemli yere sahipti. Bugs Bunny havuç yerdi, Temel Reis ıspanak… Ve biz çocuklar da onlara özenip ebeveynlerimizden isterdik bu yiyecekleri. Şimdiki çocuklarda sistemin dayattığı bir fast food akımı var. Kümeli, bu alışkanlığı yenmek ve çocuklara doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak için alternatif bir yol öneriyor ebeveynlere: “Çocuklara çok tahıllı ekmekten yapılmış köfteli sandviç, yanına fırınlanmış taze patates veya dürüm içine koyulmuş yağsız kuzu şiş, içecek olarak da ayran hazırlanabilir.” Kümeli, çocuklara örnek olarak, hayatın içinde onları zorlamadan bu alışkanlıkların sağlanabileceğini vurguluyor ve sözlerine şöyle son veriyor: “Onların Bugs Bunny’si siz olun!” 
 
 
 
 
 Görüntüleme Sayısı:  259      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.