Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Taze anneye not: Bebeğimi Seviyorum?

 

Son ayları yorucu, bir o kadar da heyecanla geçen hamilelik günleri bitti. Bebeğiniz karnınızdayken, onunla konuştunuz, şarkılar söylediniz, karnınızı sevdiniz, sevginizi ona olan özleminizi her an onunla paylaştınız. Peki, bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra işler nasıl değişti?

Bebekler, dünyaya geldikten sonra bir süre adapte olma aşaması yaşarlar. Bu dönemde loğusa taze anne olarak bebeğinizle iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz. Kendisi ağlayarak ifade edebilen bu küçük insan, diyaframını en iyi şekilde kullanabilme yeteneği ile sesini en iyi şekilde duyuracaktır. Paniklediniz mi?  Bu her bebeğin verdiği bir tepki, yalnız değilsiniz. Bu dönemde bebeğinizin ihtiyaç duyduğu en önemli iki olgu, sizin onunla ten temasında bulunmanız ve kokunuz… Ten temasının en eğlenceli kısmı hem sizin hem de bebeğiniz için, ona yapacağınız bebek masajıdır.

Özellikle kolik tanısı konmuş ya da gaz sorunu yaşayan bebekler için bebek masajı vazgeçilmezdir. Yapılan çalışmalar, yeni doğanda dokunma ve masajın, stres hormonlarının düzeyini azalttığı serotonin adı verilen, mutluluk hormonunun arttığı, buna bağlı olarakta gaz ve koliğin azaldığı, bağışıklık sisteminin güçlendiği, kilo alımının hızlandığı, ağrının azaldığı ve de iyi bir uyku düzeni sağlandığı gösterilmektedir.

Masaja başlamadan önce, bebek losyonunu, avucunuzun içine bir miktar koyup, iki avucunuzda birbirine sürterek hafif ısı sağlayıp, losyonu avuç içinizde yayın. Bebeğinizin, omuzlarından başlayıp,  yumuşak hareketlerle göğsüne doğru inerek masaja başlayın. Kollara omuzlardan dirseklere doğru masaj uygulayın. Gaz için, göbeğinin etrafında saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın.

Masaja başlamak için bebeğinizin mutlu ya da huzursuz olmadığından emin olmanız gerekiyor. Bebeğiniz herhangi bir nedenle mutsuz ise, önce onu sakinleştirmeli daha sonra yumuşak dokunuşlu masajınıza başlayabilirsiniz.

Bebeğinizle ten temasınızı korumanız, hem sizin hem de bebeğiniz için aranızdaki iletişimi artıracak, bağınızı güçlendirecektir.

Sevgi ve mutlulukla kalın…

 

 

 Görüntüleme Sayısı:  244      Yazdır       Arşiv       Geri 

 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.