Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

  Projelerimiz
   Spina Bifida Derneği
  •   Her Adımı Onlar İçin

Kadınların hamilelik öncesi alacağı folik asit ile önlenebilen Spina Bifida hastalığına dikkat çekmek isteyen İzmirli atlet Mehtap Tok, maratonlara 'Spina Bifida Derneği' yazılı formasıyla çıkıyor.İzmirli profesyonel atlet Mehtap Tok, spor hayatını Spina Bifida hastalığına adadı. Attığı her adımda hastalık nedeniyle sakat kalan çocukları düşündüğünü söyleyen Tok, "O çocukları düşündükçe daha hızlı koşuyorum. Spina Bifida önlenebilir bir hastalık. Her maratonu, artık hiçbir bebek bu hastalıkla doğmasın düşüncesiyle koşuyorum" diyor.

"Tanıtım elçimiz olur musun?"

Muhasebeci Mehtap Tok (48) bu yaz Spina Bifida Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sibel Akkol sayesinde Türkiye'nin Spina Bifida gerçeği ile tanışıyor. Anne adaylarının gebe kalmadan üç ay önce alacakları folik asit ile önlenebilecek hastalığın çok sık görüldüğünü öğrenen profesyonel atlet, bu hastalığın duyurulması ve yeni hastalıklı bebeklerin doğmaması için derneğin tanıtım elçisi olmaya karar veriyor. 1999 yılından beri profesyonel olarak yüksek dağcılık, bisiklet sporları ile uğraşan Tok, bir yıldır da profesyonel atlet olarak maraton koşuyor. Doktor Akkol'un "Bizim tanıtım elçimiz olur musun?" teklifini kabul eden Tok, gönüllü olarak 'Spina Bifida Derneği' yazılı formasıyla maratonlara katılıyor. Son olarak Avrasya Maratonu'nda derneğin isminin yazılı olduğu formasıyla 26 kilometre koşan Tok, hastalıkla ilgili spor camiası ve toplumda farkındalık yaratıyor.

Yanlış kullanılıyor

Hastalık hakkında farkındalık yaratılması, hastaların sorunlarına çözüm bulunması amacıyla kurulan Spina Bifida Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sibel Akkol, toplumda hastalıkla ilgili 'Ben bu hastalığa yakalanmam, bana bir şey olmaz' şeklinde yargı olduğunu belirterek, "Ancak bu hastalık hala bebeklerimizde görülüyor. Kadınlar folik asidi yanlış kullanıyor. Aile hekimlerimiz folik asidi gebe kalan kadınlara veriyor. Anne adaylarının gebe kalmadan en az 3 ay önce folik aside başlamaları ve günde en az 5 miligram folik asit almaları gerekiyor " diye bilgi veriyor.Felçler ortaya çıkıyor

Spina Bifida, ayrık veya açık omurga anlamına geliyor. En sık görülen doğuştan olma hastalıklardan biri. Spina Bifida başta myelomeningosel olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde görülebiliyor. Genel anlamda omurilik, sinirlerden meydana gelmiş kapalı bir tüp. Bu sinirler kaslardaki sinirlere beyinden gelen emirleri ileterek kasların hareket etmesini sağlıyor. Aynı zamanda bu sinirler hissetmeyi de sağlıyor. Bebek, Spina Bifida'lı doğmuşsa omurilik denen bu tüp kapanmamış demek. Bu nedenle, omuriliği örten omurga ve deri de kapanmıyor. Bebek, sırtında bir açıklıkla doğuyor ve sinirlerinden emirlerin geçmesinde bir güçlük oluyor. Sinirlerle beyin arasında düzgün bir bağlantı olmadığı zaman da, değişik derecelerde felçler ortaya çıkıyor.

Spina Bifida Derneği ile ilgili her türlü bilgi ve destek için;

Adres: 858 sok.No:9/405 Konak /İZMİR

T: 0.232.4416567 F: 0.232.4821858

www.spinabifida.org.tr sbider@gmail.com

geri  
 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.