Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Ayın Teması: Uyku ve Kış

Sabahın sahibi vardır;
Gün daima bulutta kalmaz
Herhal ilerdedir;
Yaşanacak günlerin
En güzelleri...
N. Hikmet

Her karanlığın sonu aydınlıktır, Işık'tır*...

Sevgili EDAKTÜEL okurları Merhaba,

EDAKTÜEL'imizin 25. sayısına hoş geldiniz!

Yeni yılın bu ilk sayısında sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyuz. Ülke olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte "biz" olarak, birbirimizi iyi -kötü, çirkin-güzel diyerek ötekileştirmeden bir arada durmamız, birbirimize iyi bakmamız çok önemli...Unutmayın ki, her karanlığın sonu aydınlıktır, Işık'tır...
Bizi dergimizle birlikte evinizde, işyerinizde ağırladığınız, hatta tüm sayılarımızı titizlikle toplayarak evinizin en nadide köşesi olan kitaplıklarınızda yer verdiğiniz için teşekkür ederiz. Sizlerden gelen "Falanca eczanemizden derginizi aldık, eczacımıza da danıştığımız, sağlık konuları ve zengin içeriği ile severek, takip ederek okuyoruz" mesajları, teşekkür telefonları ve e-postaları inanın bizi çok memnun ediyor. 2017 yılında 3 ayda bir yayınlanacak olan dergimizi EDAK Rafı olan eczanelerimizden bulabilirsiniz. Bu sayımızda sizler için dönemsel sağlık konuları ve ilginizi çekecek diğer aktüalite konularımızla iç içe geçmiş dopdolu bir içerik hazırladık. Umarız keyifle okursunuz.
Sözü fazla uzatmadan gelelim 25. sayımızda sizler için hazırladıklarımıza... Kış'ın kendini iyice hissettirdiği bu aylarda biz de size bu aylarda gidilebilecek en güzel tatil yerlerinden, içimizi ısıtacak enfes çorba tariflerine ve formumuzu korumak ve kilo almamak için neler yapmak gerektiğine dair ilginizi çekecek birçok konuya yer verdik. Kış denince akla bir de "Uyku" gelir. -Peki, uykuyu sever misiniz? "-Kim sevmez ki," dediğinizi duyar gibiyim. Evet, uyku da bu sayımızın ana konularından biri oldu. Ve enine boyuna inceledik. Nasıl uyuruz, neden uyuyamayız, uyku hastalıkları neler? Yaşa göre ideal uyuma saatleri? kısaca uykuya dair her şeyi bulabileceğiniz bir dosya hazırladık. Uyumadan önce okuyun derim.:)
Bu sayımızda yer alan sağlık konularımız ise kolit ve bağırsak spazmı, kalbin ritim bozuklukları, çocuklarda diş hekimi korkusu, parkinson hastalığı ile mücadele edenlere özel tavsiyeler ve saç ekimine dek birçok konudan oluşuyor. Bu sayımıza destek veren meslektaşlarıma da ayrıca teşekkür ederim. EDAK Yönetim Kurulu Üyemiz Eczacı Leman Ekselioğlu "Çocuklarda Omega 3 Eksikliği"ni kaleme aldı. Omega 3 Eksikliği her yaşta ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Mutlaka okuyun ve eczanıza danışarak bu ürünleri kullanın derim. Ayrıca, Eczane Filozofumuz Eczacı Nagihan Yıldız da "İnsan biraz da kendi emeğidir" diyerek, modern çağda kendini geri plana atan insana kendini tekrar hatırlatan güzel bir yazı ile aramızda teşekkür ederiz. Gelelim "mesleğin dışında" sayfamızın konuğu Eczacı Belgin Erman'a... Hiç boya kullanmadan bitkilerle resim yaparak, mesleğini sanatla birleştirmiş meslektaşımıza da aramızda olduğu için ayrıca teşekkür ederim. Ve tabi kış dedik; kış çaysız olmaz, kış çayları hakkındaki yazısını kaleme alan eczacı Elif Süzmeçelik'e de ayrıca teşekkür ederim.
İlginizi çekecek diğer konularımız arasında müzikle insanı tedavi eden müzikoterapi ve yediğiniz içtiğiniz her şeyin ücretsiz olduğu Ziferblat kafeler var. Mutlaka Okuyun derim.
Ayrıca EDAK Kurucularımızdan *Eczacı Nur ışık Boyacıgiller'i aramızdan ayrılışının 17. yılında kooperatifimizde ve kabri başında andık. İlgili haberimizi ilerleyen sayfalarımızda görebilirsiniz. Biz de Işık demek, iki anlamlıdır. Hem dünyamızı aydınlatan Işıktır, hem de adı gibi Işığı olan Kurucularımızdan Eczacı N. Işık Boyacıgiller'dir. Eczacıların mesleki örgütlenmesinde önemli rol oynayarak ecza kooperatifçiliğini hayata geçiren Işık ağabey'imizi ve onunla beraber hareket eden meslektaş büyüklerimizi de burada saygıyla anıyor ve şükranlarımızı sunuyorum. Onların bize aktardığı kooperatifçiliğin özünde hep beraber üretmek ve paylaşmak, dostluk ve güven vardır. Dostluk, sevgi ve güvenin kalıcı olduğu bir yaşam sürmeniz dileğimle, yeni yılın özlediğimiz iyilikleri getirmesini dilerim.
Keyifli okumalar..
Sevgiyle kalın...

Ecz. Sevcan Erdinç
EDAK Yönetim Kurulu Üyesi 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.