Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Ayın Teması: Harekete Geçmenin Tam Zamanı

Tüyden hafif olurum
böyle sabahlar
Karşı damda bir güneş parçası
İçimde kuş cıvıltıları şarkılar;
Bağıra çağıra düşerim yollara;
Döner döner durur başım
havalarda.
Sanırım ki günler
hep güzel gidecek;
Her sabah böyle bahar;
Ne iş güç gelir aklıma
ne yoksulluğum.
Derim ki: "Sıkıntılar duradursun!"
Şairliğimle yetinir
Avunurum.

Orhan Veli Kanık

Şimdi harekete geçme zamanı

Her bahar şairin dediği gibi, tüyden hafif olup, yollara düşmek isteriz, zannederiz ki günler hep böyle geçecek, ne iş yapmak isteriz ne de güç...

Bitkinlik, yorgunluk, güçsüzlük, isteksizlik ve uykusuzluk. Bu şikayetler her baharda hemen hemen hepimizde nükseden şikayetler. Kimimizde daha çok, kimimizde daha az ama mutlaka hepimiz baharın geldiğini vücudumuzun verdiği sinyallerden hissederiz.

Bilim adamlarına göre bahar yorgunluğuna neden olan şey, güneş ışınlarına maruz kalma süreci ve mevsimsel beslenme değişiklikleridir. Bahar yorgunluğu ise henüz hastalık olarak kabul edilmese de gerekli önlemler alınmazsa kronikleşebiliyor. Baharın geldiğini sadece ağaçların tomurcuklanmasından anlamıyoruz, sabahları zor uyanıyor, kolay yoruluyoruz, isteksiz çalışıyor, eklem ağrıları ve halsizlik şikayetleri yaşıyoruz.

Kısacası doğanın değişimine adapte olmaya çalışıyoruz. Oysa bahar; yenilenme ve harekete geçme zamanı. Biz de bahar ile birlikte çiçeklenerek, yorgunluğu üstümüzden atıp harekete geçiyoruz...

Bu nedenle "Sağlıklı yaşam için hareket et" sloganıyla, hareketsizliğin yol açtığı hastalıklardan korunmak ve harekete geçmek için dolu dolu bir içerikle karşınıza çıktık. İlginizi çekecek, bisiklet ve yürüyüş rotaları belirledik.

Hedefimiz bedenen ve ruhen iyi olmaksa, haydi! hep birlikte harekete geçelim.

Türkiye'nin en büyük tirajlı "Sağlık /Aktüalite" dergilerinden olan Edaktüel'de yer alan sağlık dosyalarımız uzman hekim ve eczacı meslektaşlarımızın kaleminden çıkıyor. Bunlardan birkaçı KOAH; Hipoglisemi, Hiperaktivite, Rahim Ağzı Kanseri ve bahar aylarında birçoğumuzda ortaya çıkan "Göz Alerjisi" ilginizi çekecek konular arasında. Özellikle son günlerde grip salgını ile dikkat çeken reçetesiz "antibiyotik" talebi ve kullanımı hakkında sizleri bilgilendirmeye de devam ediyoruz. Geçtiğimiz sayımızda EDAK Başkanımız Eczacı Emre Bacanak köşesinde yer vermişti. Bu sayımızda Eczacı Eda Çağında yazdı. Ve yaz kış fark etmez kuruyan bir cildiniz varsa önerilerimiz de Eczacı Meltem Kortel'in kaleminden yer alıyor.

Bahar denince biz Egelilerin aklına nefis ot yemekleri de gelir. Sizlere Ege'nin nefis ot yemeklerini sunarken, yurdumuzun çeşitli yörelerinden lezzetleri de sunmaya devem ettik. Birbirinden güzel lezzetleri ile Karadeniz mutfağı da bu sayımızda mercek altında... Ve madem hareket ediyoruz. Henüz gitmedinizse gezi dosyamızda sizleri yunan adalarına götürüyoruz.

Her sayımızda olduğu gibi yine dolu dolu bir içerikle sizlere "Merhaba!" diyoruz. Çünkü üstadın dediği gibi biliyoruz ki, ''hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın'' biz de enerjimizle tozu dumana katmaya geliyoruz...

Sağlıklı kalın, keyifle okuyun...

Sevgilerimle...

Ecz. Ayşem Jale Kıhtır
EDAK Yönetim Kurulu
Sekreter Üyesi 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.