Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Ayın Teması: Sömestr Tatili Geldi Çattı

Bu yılınızı iyi geçirdiniz mi?
Sağlıklı olduğunuz için hiç sevindiniz mi?
Bu yıl hiç gün ışığı ile uyandınız mı?
Kaç kez güneşin doğuşunu izlediniz?
Bir neden yokken kaç kişiye hediye aldınız?
Kaç sabah yolda bir kediyi okşadınız?
Bu yıl yeni doğmuş bir bebek parmağınızı sıkıca tuttu mu hiç?
Ve siz onu hiç kokladınız mı?
Yaz gecelerinde ne çok yıldız olduğuna hiç şaşırdınız mı?
Kendinize bu yıl kaç oyuncak aldınız?
Kaç kez gözlerinizden yaş gelinceye kadar güldünüz?
Yaşlı bir ağaca sarıldınız mı bu yıl?
Çimlere uzandığınız oldu mu?
Çocukluğunuzdan kalan bir şarkıyı söylediniz mi hiç?
Hiç suda taş kaydırdınız mı bu yıl?
Kaç kez kuşlara yem attınız?
Bir çiçeği dalındayken kokladınız mı?
Bu yıl kaç kez gökkuşağı gördünüz?
Ya da hediye alan bir çocuğun gözlerindeki ışığı?
Kaç kez mektup aldınız bu yıl?
Eski bir dostunuzu aradınız mı hiç?
Kimseyle barıştınız mı bu yıl?
Aslında mutlu olduğunuzu kaç kez fark ettiniz bu yıl?
İyi bir yılın, bunlar gibi bir çok küçük şeye bağlı olduğunu
hiç düşündünüz mü bu yıl?
Yeni yılda düşünün!
Baharda hemen yayılın çimenlerin üzerine...
Acele edin, er veya geç; çimenler yayılacak üzerinize...

Can Dündar

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım

Bir yılı daha uğurluyoruz; acısı, tatlısı, sağlığı, hastalığı, hüznü, mutluluğuyla. Ne umutlarla girmiştik, bu yıla hepimiz oysa! Yeni rejimler başlayıp vermediğimiz kiloları vermeye çalışmış, hep hayalini kurduğumuz kurslara bu yıl başlamaya niyet etmiş, uzun süredir hayalini kurduğumuz tatili bu yıla bırakmış, sevdiğimiz adam ya da kadınla bu yıl yuva kurup, uzun zamandır beklediğimiz bebeğimizi bu yıl kucağımıza almayı hayal etmiştik. Kaçımız kavuşabildik hayallerimize, kaçımız hüsranı yaşadık yine. Yok aslında birbirinden farkı yılların değişen biziz aslında, hepimiz biraz daha büyüyüp biraz daha yol alıyoruz hayatımızda. Hepimiz kendi payımıza düşeni yaşadık bu yılda. 2016 bekliyor bizi yeni umutlarla...

Ben ne mi bekliyorum 2016 dan? Çocukların ve kadınların öldürülmediği, insanların inandıklarını rahatça söyleyip, inandıkları uğruna hapse atılmadığı, inançları, dilleri , mezhepleri farklı diye birbirlerini ötekileştirmediği, daha özgür, daha mutlu, daha sağlıklı bir dünyada yaşamak istiyorum.Bir de tabi ki hepimiz adına sağlık ve huzur istiyorum, biliyorum ki bu ikisi olunca her şey olur....2016'da EDAK ailesi olarak, EDAKTÜEL aracılığıyla evlerinize, işyerinize, okullarınıza, sağlık ocaklarınıza konuk olacağız, hayatı sizinle paylaşmak için sizlerle...

2016 'nın bu ilk sayısında sizlere dopdolu bir içerik hazırladık. Sağlık dosyalarımız arasında, soğuk havalar ile birlikte etkisini artıran küçük çocuklarda görülen bronşiolit, sedef hastalığı ve sineztezi yer alıyor. 'Kadın sağlığı için iyot, kalsiyum ve D vitamini' ile bağışıklık sistemimizi güçlendirecek besin takviyeleri ve kış çayları da diğer ilginizi çekecek konularımız arasında.

Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da EDAK Ecza Kooperatifimiz ile ilgili haberlere yer veriyoruz. İlaç dağıtım alanının en önemli kuruluşları arasında yer alan EDAK, EDAKNET yazılımı ile 4. kez Altın Havan aldı. Ve sağlığınızın en yakın takipçisi olarak, Farmasötik Bakımı sizlere EDAK ile eczanelerimizden standart haline getirmek için yola çıktık. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve EDAK işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz projemizin detaylarını ilerleyen sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Kış'ın en güzel yanlarından biri de çocuklu aileler için sömestr tatili! Siz de sömestr tatilinde nereye gidelim diyenlerdenseniz önerilerimiz bu sayımızda...Ünlü sohbet konuğumuz ise bu kez İzmirli bir sanatçı; Türk Sanat Müziğinin güçlü seslerinden; Nalan Altınörs. Nihavent makamını sevenler bu sohbeti kaçırmasın derim. Damak tadımızı da unutmadık. Bu sayımızda Dünya mutfağından lezzetler köşesinde; Ortaçağ Mutfağı bize leziz yemek tarifleri ile geliyor. Üstelik, 500 kalori altı tatlı tariflerimiz ile hem gönlünüze hem midenize iyi geliyoruz. Ve sinema, kitap, gezi sayfalarımızla dolu dolu bir içerik sizleri bekliyor.

sağlıklı kalın, keyifle okuyun...
Sevgilerimle...

Her gün bir yerden göçmek,
Ne iyi,
Her gün bir yere konmak,
Ne güzel.
Bulanmadan, donmadan
Akmak, ne hoş.
Dünle beraber,
Gitti cancağızım.
Ne kadar söz varsa,
Düne ait,
Şimdi yeni şeyler
Söylemek lazım... 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.