Hakkımızda Ayın Teması Projelerimiz ağlıklı Haberler EDAKTÜEL İletişim

   Ayın Teması: Alerji Deyip Geçmeyin!

 Merhaba,

Bahar geldi memleketimize... Doğa, üstündeki ağır kış yorganını attı. Havada hafiflik ve çiçeklerin nefis bahar kokusu ile gün ışığı sabahlara eşlik ediyor...  Yeniden umutla dolduk, genç, yaşlı, çoluk, çocuk... Bahar demek, yenilenmek demek. Şimdi dışarı çıkma ve doğanın uyanışına  şahitlik etme zamanı.
 Bahar, duyguların da coştuğu bir dönem. Her şeye rağmen gülümseyebilmek ve güldürebilmek ise en büyük nimet hepimiz için... Artık hep beraber umutlanmanın, gülmenin de tam zamanı...Hatta hayatınızda ne kadar çok muziplik ve şefkat varsa bunları çevremizdekilerle de paylaşma zamanı. O nedenle biz EDAKTÜEL'in bu sayısında sizlere baharı müjdelerken, kendinize ve sevdiklerinize de vakit ayırın diyoruz. Bunu yaparken de bol bol açık havada gezin, eğlenin ve egzersiz yapın. 
 
Ve EDAKTÜEL'de yine ilginizi çekecek dopdolu bir içerikle sizi selamlıyoruz. Bildiğiniz gibi, dergimizde sadece sağlık konuları değil, birbirinden ilginç gezi, sanat etkinlikleriyle ülkeler ve yemekler, ünlü sanatçıların röportajları, hobileri ile gündeme gelen eczacı meslektaşlarımızla  yapılan röportajlar da yer alıyor. Bu sayımızda Şair Eczacı Selami Şimşek konuğumuz oldu.  Sağlık dosyalarımızda ise ilk sırada "Alerji" dosyamız yer aldı.  A'dan Z'ye, Alerjinin türlerinden, tedavilerine geniş bir yelpazede konumuzu inceliyoruz. Ardından, toplumda  çok sıklıkla karşılaştığımız "Esansiyel Hipertansiyon" hastalığı mercek altında. Annelerin korkulu rüyası "Çocuğum yeterli besleniyor mu?" sorusunu uzman hekimimize sorduk, önerileri ilerleyen sayfalarımızda... Genellikle kadınlarda rastlanan ve yaşam kalitesini ciddi şekilde bozan, fibromiyalji bu sayımızda sağlık dosyalarımız arasında yer aldı. Fibromiyaljinin gerçek bir hastalık olduğu ve nasıl tedavi edileceği de ilerleyen sayfalarımızda okuyabilirsiniz. Toplumda çok rastlanan ama az bilinen diş gıcırdatma ve tedavi yöntemleri Düşme, burkulma ve yaralanmalarda uyguladığımız ilk yardım tekniklerinde doğru bildiğimiz yanlışları, Uzman Eczacı Elif Süzmeçelik bizim için özetledi. 
 
Günümüzde oldukça popüler olan "Probiyotik ve Prebiyotikler" konusu da bu sayımızda yer aldı. Bedenimizi birlikte paylaştığımız "Probiyotik   bakteriler" birçok hastalığın tedavisinde veya önlenmesinde destek tedavi olarak kullanılıyor. Ama bir yandan da  bilinçsiz antibiyotik kullanımı, aşırı temizlik, yanlış beslenme gibi nedenlerle de vücudumuz için gerekli olan bu yararlı bakterileri yok ediyoruz. Doğal yollardan bu bakterileri almak en güzeli ama alamıyorsak lütfen hekiminize ve eczacınıza danışın diyerek, dergimizi keyifle okumanızı diliyorum. 
Sağlık ve sevgiyle kalın...

Ecz. Sevcan Erdinç
EDAK Yönetim Kurulu Üyesi
 
 
 
 " Haberin var mı taş duvar?
  Demir kapı, kör pencere,
  Yastığım, ranzam, zincirim,
  Uğruna ölümlere gidip geldiğim,
  Zulamdaki mahzun resim,
  Haberin var mi?...
  .....  Dağlarına bahar gelmiş memleketimin"
Ahmet Arif     
 
Geçmiş Temalar
 
EDAKOM Yazılım Bilgisayar Ltd. Şti.